2368 köy yolu kapalı

Kar yağışı nedeniyle 2 bin 368 köy yolu ulaşıma kapandı. 14'ü belde olmak üzere toplam 601 yerleşim birimine elektrik verilemiyor.

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle 2 bin 368 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Kar nedeniyle enerji nakil hatlarındaki arızalar yüzünden 14'ü belde olmak üzere toplam 601 yerleşim birimine elektrik verilemiyor.
* Zonguldak, Bartın ve Karabük'te kar yağışından dolayı 544 köyle ulaşım sağlanamıyor. Karaelmas Elektrik Dağıtım A.Ş yetkilileri, kar yağışından dolayı enerji nakil hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle Zonguldak'ın merkez ilçeye bağlı beş beldeyle 138 köye, Bartın'da da merkez ilçeye bağlı 40 köye elektrik verilemediğini bildirdi.
Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, araçlarında takoz, halat ve sağlık çantası bulundurmaları konusunda sürücüleri uyarırken, zincirsiz araçların ve TIR'ların geçişlerine izin vermiyor.
* Bolu'da, üç gündür aralıksız süren kar yağışı nedeniyle 86 köy yolu ulaşıma kapandı. Karayolları ve Köy Hizmetleri ekipleri, kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için aralıksız çalışıyor. Ankara-İstanbul karayolunun 'Bolu Dağı' kesiminde ise karayolları ekipleri zeminde buzlanma meydana gelmemesi için aralıksız olarak kar temizleme çalışması yapıyor ve zemine tuz döküyor. Bolu'da hava sıcaklığı -12 dereceye kadar düştü.
* Doğu Karadeniz'de etkili olan kar yağışı nedeniyle bin 310 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Ayrım-Yağmurdere il yolu Kostan Dağı, İkisu-Şiran il yolu, Tersun Dağı mevkiinde, yoğun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.
Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ve Sivas ile bağlantısını sağlayan Dereli-Şebinkarahisar karayolunun Eğribel Geçidi'nde ulaşım sağlanamıyor.
Köy Hizmetleri 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Doğu Karadeniz'deki Artvin'de 19, Bayburt'ta 159, Giresun'da 522, Gümüşhane'de 302, Rize'de 60, Trabzon'da 248 olmak üzere toplam bin 310 köyle ulaşımın sağlanamadığını açıkladı. Köy Hizmetleri İl Müdürlükleri'ne bağlı 99 ekip, 104 greyder, 33 dozer, 125 kamyon, 19 kar makinesiyle yol açma ve karla mücadele çalışmasını aralıksız sürdürüyor. Öte yandan, Giresun'da, yoğun kar yağışının enerji nakil hatlarını devirmesi sonucu, yedi ilçe ve bağlı 14 belde ile 381 köye elektrik verilemiyor.
* Adana'nın yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı, Feke ilçesinde 13, Aladağ İlçesi'nde 7 köy yolunun ulaşıma kapanmasına yol açtı. Feke'ye bağlı bağlı Kaleyüzü, Tortulu, Ormancık, Kayadibi, Oruçlu, Çondu, Şahmuratlı, Çandırlar, Bahçecik, Kovukçınar, Konakkuran, Ortaköy ve Görbeyaz köylerinin yolları ulaşıma kapandı. Bu arada, köylerde elektrik ve haberleşme konusunda sıkıntılar yaşandığı, çözümlenmesi konusunda çalışmaların devam ettiği bildirildi. Aladağ ilçesinde de Karahan, Kışla, Gökçeköyü, Kızıldam, Küp, Menges ve Köprücük köylerinin kent merkeziyle karayolu ulaşımının kesildiği öğrenildi. Feke ve Aladağ'daki söz konusu köylerdeki öğrencilere taşımalı eğitim kapsamında eğitim-öğretim verilen okullarda da bir gün tatil ilan edildi. Tufanbeyli ilçesinde de kent merkezinde kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı ancak, şu an için önemli bir sorun yaşanmadığı belirtildi.
* Konya'da, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 98 köy yolunu açma çalışmaları devam ediyor. Dün ve önceki gün yağan ve bazı kesimlerde süren kar yağışı nedeniyle Konya'nın 13 ilçesinin köyleriyle ulaşımında aksamalar oluyor. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne bağlı 12 ekip 25 araçla, kapanan 98 köy yolunu açma çalışmalarını aralıksız sürdürürken, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan tipinin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle çalışmalarda kısa süreli aksamalar meydana geliyor. Karaman ve Aksaray'da ise köy yollarının tümünün açıldığı ulaşımda bir sorun yaşanmadığı kaydedildi.