24 kentte kalp merkezi kurulacak

Türkiye'nin dört bir yanından önemli kalp hastalıklarının tedavisi için büyükşehirlere giden hastaların, artık doktor ayağına gelecek.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA- Türkiye'nin dört bir yanından önemli kalp hastalıklarının tedavisi için büyükşehirlere giden hastaların, artık doktor ayağına gelecek. Başta Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi olmak üzere kalp konusunda uzman hastanelerin yetişmiş kadroları, Anadolu'daki illere gidip yeni kardiyologlara eğitim verecek.
Büyük şehirlerdeki uzman hastanelerde yapılan kalp -kanser gibi kompleks hastalıkların tedavisi, artık her ilde mümkün olabilecek. Bunun için Yüksek İhtisas Hastanesi'nin koordinatörlüğünde bir proje hayata geçiriliyor. Büyük şehirlerde kalp konusundaki uzman hastaneler, 24 Anadolu ilini kalp merkezi kurmak için paylaştı. Erzurum, Diyarbakır, Kırıkkale gibi illerde kurulacak kalp merkezleri için öncelikli olarak, o illerden gelecek hekimler, eşleştikleri uzman hastanede eğitime alınacak. Ayrıca büyük şehirdeki hastanelerin uzmanları da bu illere giderek yerinde eğitim verecek. Rize ve Gaziantep'te kurulan üniteler çalışmaya başladı.
Rize'de 40'ı aşkın kalp nakli yapıldı
Dört ay önce start verilen Rize Kardiyoloji Ünitesi'nde 40'ın üzerinde kalp ameliyatı başarıyla yapıldı. Erzurum, Denizli, Diyarbakır ve Kırıkkale'de hizmet verecek ekiplerin eğitimi de bitmek üzere. Diğer illerdeki üniteler ise 2008 yılı sonuna kadar kurulmuş olacak.
Siyami Ersek, Koşuyolu ve İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi gibi kurumlar, uzman hekimlerini bu illere kardiyoloji servislerinin kurulması için yardıma gönderecek. Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Mustafa Paç, "Hastalar aylar süren sıkıntılı tedavi yolculuklarından kurtulup, daha az masraf yapacak" dedi.