24 saat izlenmeye isyan

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü' nün bir yıldır uyguladığı ana caddeleri kamerayla takibin yasal olmadığı ileri sürüldü. Korkuteli Emniyet'i, bir yıl önce, ilçenin giriş-çıkışlarına, kavşak ve...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Antalya'nın Korkuteli ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü' nün bir yıldır uyguladığı ana caddeleri kamerayla takibin yasal olmadığı ileri sürüldü. Korkuteli Emniyet'i, bir yıl önce, ilçenin giriş-çıkışlarına, kavşak ve caddelerle adliye, hastane ve kaymakamlık çevresine 20 dijital kamera yerleştirdi. Ayrıca altı dijital kamera, cadde ve sokaklarda dolaştırılmaya başlandı. Polis, gece görüş yeteneği olan, 360 derece dönebilen ve 2 kilometre görüş alanına sahip kameralarla, ilçeyi 24 saat izlemeye başladı.
Sistem, bir programla çalıntı otomobillere karşı da duyarlı hale getirildi. Çalıntı araçlara ait 53 bin plaka bilgisayara yüklendi. Böylece sistem, çalıntı plakayı tespit eder etmez alarm vermeye başladı.
'Özel yaşama müdahale'
Ancak, avukat İsmail Duygulu, yasaya aykırı olduğu ve özel yaşamın gizliliği ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle uygulamaya itiraz etti. Duygulu, önce Antalya Barosu'na başvurdu. Baro, dilekçeyi Antalya İnsan Hakları Kurulu'na sevk etti.
Kuruldan yanıt alamayan avukat Duygulu, konuyu bu kez Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na taşıdı. Komisyona, 9 Ağustos'ta bir dilekçe veren Duygulu, uygulamanın iptal edilmesini istedi. Duygulu, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:
"Uygulama hukuka, yasaya bütün yönleriyle aykırı. Güvenlik görevlileriyle ilgili yasa ve yönetmeliklerde bu uygulamaya imkân veren herhangi bir hüküm yok. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle yasal mevzuatımız kapsamında, polisin insanlarımızın özel hayatlarına, temel hak ve hürriyetlerine müdahale niteliğinde olabilecek işlem ve eylem yapması doğru değil.
Polisin yetkisi belli. Halkın sokaktaki yaşamını video kamerayla kayda alarak bunu arşivleyemez, fotoğraflama yapamaz. Bu kayıtların hangi sürelerle saklandığı, nasıl ve nerede arşivlendiği, hangi amaçla kullanıldığı, kötü niyetli kullanıma açık olup olmadığı yönleri kaygı uyandırmakta. İçişleri Bakanlığı, bir genelgeyle, toplantı ve yürüyüşlerde polisin video kamerayla çekim yapmasını dahi yasaklamışken, nasıl oluyor da bir ilçe denetim altına alınıyor? Bu, Korkuteli halkına bir güvensizlik ve tehdit değil mi?"
Komisyon, Duygulu'nun dilekçesini 'gereği için' Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, Antalya Emniyeti ile yaptığı yazışmaların ardından komisyona ve Duygulu'ya, uygulamayı savunan bir yanıt gönderdi.
Emniyet memnun
29 Kasım tarihli yanıtta, sistemin Korkuteli Kaymakamlığı'nın oluruyla kurulduğu belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği'nin, daha önce bu tür sistemlerin hukuka aykırı olmadığı yönünde görüş belirttiği bilgisine yer verilen yanıtta; "Kamera kurulduktan sonra daha önceki yıllarda ilçe merkezinde meydana gelen faili meçhul asayiş olayları yaklaşık yüzde 50 azaldı. Ayrıca, söz konusu sistem sayesinde çalıntı kaydı bulunan 114 araç yakalandı" denildi.