'24 Saat'e harita kesintisi

Fransız televizyon kanalı TV5'in, Kablolu TV'de cumartesi ve pazar günü yayımlanan '24 Saat İstanbul' adlı programın dün saat 10.30'daki bölümü, Güneydoğu Anadolu'yu 'Kürdistan' olarak gösteren bir harita nedeniyle kesildi.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Fransız televizyon kanalı TV5'in, Kablolu TV'de cumartesi ve pazar günü yayımlanan '24 Saat İstanbul' adlı programın dün saat 10.30'daki bölümü, Güneydoğu Anadolu'yu 'Kürdistan' olarak gösteren bir harita nedeniyle kesildi.
Fransızca yayın yapan uluslararası TV kuruluşu TV5'in ünlü programı '24 Saat'in geçen haftaki konusu İstanbul'du. Her programda seçilen bir şehri tanıtan programın İstanbul bölümü 17-18 Eylül'de yayımlandı. Türkiye saatiyle dün 10.30 sıralarında gösterilen belgesel ise krize neden oldu.
Programda Irak savaşının bölgeyi nasıl etkilediği anlatılırken, bir ara Güneydoğu Anadolu'yu 'Kürdistan' olarak gösteren bir harita yayımlandı. Bu görüntünün hemen ardından kablolu TV yayını kesildi. Radikal'i arayan bazı okurlar, kesintinin haber alma haklarına engel olduğunu belirterek tepki gösterdi. Kablolu TV abonesi Murat Köylü, "Kesintinin hemen ardından Telekom'u aradım. Telefona çıkan hanım, 'Dünden beri Türkiye aleyhine yayın yapılıyor, tabii ki kesilecek' deyip, bir de beni azarladı" dedi.
Telekom Nöbetçi Müdürlüğü'nden bir yetkili ise konuyla ilgili olarak, "Teknik bir arıza, ara ara gidip geliyor. RTÜK de müdahale etmiş olabilir" dedi. Yayınları dünyada 160 milyon haneye ulaşan TV5'in Türkiye temsilcisi Gürkan Kınacı, programın içeriği hakkında fikir sahibi olmadığını belirterek, "Digitürk'ten yayın alan izleyiciler programda haritayı görünce Digitürk'ü arayıp rahatsızlıklarını dile getirmiş. Ancak kablolu TV'de ne olduğunu bilmiyorum" diye konuştu.
TV5'in yayınını veren ve izleyicilerden tepki alan Digitürk'ün yönetim kurulu başkanı Ali İhsan Karacan ise, "Aynı anda 100 kanalı izleyip müdahale edecek bir yapılanmamız yok. Programa müdahale etmek için içeriğini bilmemiz gerekir" dedi.
Fransız Konsolosluğu'ndan Guillaume Pierre, TV5'teki '24 Saat İstanbul' programının amacının yapıcı bir tartışma açmak olduğunu belirterek, 'genel olarak iyi olan bir programın içinde 5-10 dakikalık bir sorun olabileceğini' söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7577857577850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.