'25-49 yaşları arasındakiler de aşılanmalı'

ANKARA - H1N1 virüsü (domuz gribi) nedeniyle hastaneye yatanlar ve ölenler arasında 25-49 yaş grubunun önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Pandemi Bilim Kurulu üyesi Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Levent Akın, bu grubun da aşı kapsamına alınması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Akın’ın verdiği bilgiye göre H1N1 virüsünden meydana gelen tüm ölümlerin yüzde 42’si 25-44 yaş grubundan. Ölen bu kişilerin yüzde 50’sinin kronik bir hastalığı yok. Yani sağlıklı kişiler. 
Prof. Dr. Akın aşılama yapılacaklar listesinin bu bilgiler ışığında revize edilebileceğini anlattı:
“Sağlık Bakanlığı aşıyı 25 yaş altına yapma kararı alarak, 25 yaş altındaki ölümleri azaltmayı hedefledi. Çünkü 25 yaş altına aşı yapılması, toplumda hastalığın yayılma hızını azaltacak ve özellikle 5 yaş altı ölümler için koruyucu olacaktı. Diğer yandan da hastalık azaldığı için ölümler de azalacaktı. Şu anda hastaneye yatanlar ve ölenler arasında 25-44 yaş aralığının önemli bir yer tuttuğu dikkati çekmektedir. 25-49 yaş grubuna yapılacak aşılar vasıtasıyla toplumsal bağışıklık yüzdesinde önemli artışlar sağlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün Aşı Danışma Kurulu (SAGE) önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın aşılama gruplarında böyle bir revizyon yapmasının yarar sağlayacağı düşünülüyor. Gözlenen aşılama oranlarıyla temin edilen aşı sayısı bu grupların aşılanmasına yeter. Yıl sonuna kadar yaklaşık 20 milyon doz aşı gelecek. Toplumun yüzde 25’inin aşılanması halinde Türkiye salgınla ilgili önemli bir rahatlamaya ulaşabilir.”
Pro. Dr. Akın’ın bir uyarısı da sigara içenlerle ilgili: “Sigara solunum sisteminde çok önemli görev üstlenen soluk borusunu kaplayan titrek tüyleri felç ederek, bunların görevlerini yapmasını engeller. Ayrıca akciğerlerdeki karbonmonoksit miktarını artırarak bağışıklık sisteminin yeterli yanıt vermesini engeller. Sigara içenlerde grip aşıları ve zatürre (pnömoni) aşıları yapılmalıdır” uyarısında bulundu.
Kanada’da bir üretim serisine ait aşılarda alerjik reaksiyonların görülmesi üzerine Kanada hükümetinin tedbir olarak sadece o serideki aşıları toplattığını hatırlatan Akın, Türkiye’de o seriye ait aşı bulunmadığını belirtti. Akın, “Türkiye’de de yan etkileri takip ediyoruz ve gözlenen yan etkiler beklenen yan etki sayısının çok altında görülmektedir. Aşılar Türkiye’de uygulamaya girmeden evvel güvenilirlikleri laboratuvarca kontrol edilmektedir” dedi. (anka)