25 Aralık savcı ve hakimi Yargıtay'da yargılanacak

25 Aralık savcı ve hakimi Yargıtay'da yargılanacak
25 Aralık savcı ve hakimi Yargıtay'da yargılanacak
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 25 Aralık soruşturmasını yapan ve ihraç edilen savcı Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti

RADİKAL - Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 25 Aralık soruşturmasının ihrac edilen savcısı Muammer Akkaş hakkında “görevi kötüye kullanmaö, aynı soruşturmanın ihrac edilen hakimi Süleyman Karaçöl hakkında da “görevi ihmalö suçlarından hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Akkaş ve Karaçöl, 25 Kasım tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde yapılacak duruşmada hakim huzuruna çıkacak.  25 Aralık soruşturmasının 43 şüphelisi bu davanın mağduru oldu. Mağdurlar arasında Necmettin Bilal Erdoğan da bulunuyor.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ve aynı soruşturmanın hakimi Süleyman Karaçöl hakkında hazırlanan iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

MUAMMER AKKAŞ 'SANIK',  BİLAL ERDOĞAN 'MAĞDUR'

Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin dün hazırladığı tensip zaptında Akkaş ve Karaçöl 'sanık', 25 Aralık soruşturmasının 43 şüphelisi de 'mağdur' sıfatı ile yer aldı. Mağdurlar arasında Necmettin Bilal Erdoğan, Yasin Abdullah Kadı, Mehmet Fatih Saraç, Nihat Özdemir, Usame Kutup, Cengiz Aktürk, Sezai Bacaksız, İbrahim Çeçen, Mustafa Latif Topbaş ve Abdullah Tivnikli de bulunuyor. Mağdurlar arasında Bosphorus 360 Danışmanlık şirketi ile Zirve Holding de var. Tensip zaptında, mağdurların adreslerine göre bulundukları yerin Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılarak duruşma gün ve saatinin bildirilmesine karar verildi. Zabıtta Necmettin Bilal Erdoğan için İstanbul Anadolu Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılması kararlaştırıldı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, ayrıca HSYK Genel Sekreterliği'ne yazı yazarak, Akkaş ve Karaçöl'ün dosyalarının 2015/4 esasına kaydının yapıldığını, duruşmasının da 25 Aralık 2015 günü saat 13.30'da görüleceğini bildirdi. Daire ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na da bir yazı yazarak, 25 Aralık soruşturmasının dosyasını, başka bir yazıya mahal vermeyecek şekilde tüm ekleri ile birlikte duruşma gününden önce gönderilmesini istedi.

HSYK MART AYINDA SORUŞTURMA İZNİ VERMİŞTİ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 3 Mart 2015 tarihinde 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş hakkında “Görevi kötüye kullanma", aynı soruşturmanın hakimi Süleyman Karaçöl hakkında da "Görevi ihmal" suçundan soruşturma izni vermişti.

Bu izin üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı da Akkaş hakkında “Görevi kötüye kullanmaö suçundan 3 yıla kadar, Karaçöl hakkında da "Görevi ihmal" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenleyerek Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. İddianameyi kabul eden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, son soruşturmanın açılması için iddianameyi Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermişti. (dha/Yüksel KOÇ)


  http://www.radikal.com.tr/141131314113132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunada hukuk devleti diyeceksin! - Dergo1

  Hangi cesaretle Bilal oğlanı yargılamaya kalkarsınız!?!? Onun sarayda sultan babası var! Şimdi cezalardan ceza beğenin! " kırk katırmı, kırk satırmı?!?!? Sultanımız 'merhametlidir' belki ömür boyu hapisle yetinebilir! Geride daha sizin ahlaktan meslekdaşlarınız kaldıysa bari uyarmayı ihmal etmeyin.... Sultanın değil ailesine, kırk göbek uzağındaki tanıdıklarınada dokunmasınlar!

  Suçluya suçlu demek ve dava açmak yasak - Selimserincan

  Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz, Değil mi ki ayaklar altında insan onuru, O kız oğlan kız erdem dağlara kaldırılmış, Ezilmiş, hor görülmüş el emeği, göz nuru, Ödlekler geçmiş başa, derken mertlik bozulmuş, Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın, Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene, Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın, Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen' e