25 bin liralıkla protesto

Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) ve Enduro Motosiklet Kulübü üyesi bir grup, köprü ve otoyollara yapılan zammı...

İSTANBUL - Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) ve Enduro Motosiklet Kulübü üyesi bir grup, köprü ve otoyollara yapılan zammı Boğaziçi Köprüsü gişelerinde protesto etti.
Yaklaşık 100 motosiklet ve 20 otomobille gişelere gelen grup, üzerlerinde 'Zamlara hayır', 'Zamlara dur' ve 'Gişelerde soygun var' yazılı dövizler taşıdı. Eylemciler gişelerden geçerken 2 milyon liralık geçiş ücretini, poşet içine koydukları 25'er bin liralık bozuk paralarla ödemek istedi.
Köprü trafiği tıkandı
Bu arada, gişe memurlarıyla, eylemciler arasında tartışmalar yaşanırken, köprü trafiği tıkandı. Protesto eylemi yaklaşık yarım saat sürdü.
Köprüdeki eylemin ardından Tükoder'in Kadıköy'deki Genel Merkezi'nin bahçesinde bir basın açıklaması yapan dernek başkanı Mehmet Sevim, zamların 'ekonomik kriz afetinin' son örneği olduğunu belirtti. Sevim, "Zamlar artarak devam edecektir. Geçen hafta Danıştay'a başvurarak hukuk mücadelesi başlattık. Bugünden itibaren de 'Zamlara dur' kampanyası başlatıyoruz" dedi. Türk Lirası'nın değer kaybına dikkat çekmek amacıyla geçiş ücreti olarak bozuk para kullandıklarını kaydeden başkan Sevim, "Gördük ki, köprüden geçerken bile avuç avuç para ödüyoruz. Paramız pul oldu" diye konuştu.