25 kilo külçe altın yere mi düştü?

THY'nin 1908 sefer sayılı uçağıyla önceki gün Zürih'ten İstanbul'a gönderilen Türkiye İş Bankası'na ait toplam 750 kiloluk 30 koli altından havalimanında kaybolan 25 kilo külçe altını arama çalışmaları sürüyor.

İSTANBUL - THY'nin 1908 sefer sayılı uçağıyla önceki gün Zürih'ten İstanbul'a gönderilen Türkiye İş Bankası'na ait toplam 750 kiloluk 30 koli altından havalimanında kaybolan 25 kilo külçe altını arama çalışmaları sürüyor.
Zürih'ten kalkan uçak, önceki gün saat 14.35'te Atatürk Havalimanı'na indi.
Uçak boşaltıldıktan sonra yapılan sayımda toplam 30 koliden oluşan 750 kilo ağırlığındaki altından, iki kolinin eksik olduğu fark edilmişti. İstanbul Valisi Muammer Güler dün yaptığı açıklamada 25 kilo ağırlığındaki bir kolinin taşıma sırasında düştüğünün kameralarca tespit edildiğini ve bu kolinin bulunduğunu açıkladı. Güler, diğer koli hakkındaysa "Uçağa mı eksik bindirildi, yoksa burada mı düştüğünün araştırması yapılıyor" dedi.
Vali Güler, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "İş Bankası'nın kendi personeli de bunun araştırmasını yapıyor. Biz de bunun idari ve adli yönden araştırmasını sürdürüyoruz. 25 kiloluk bir külçe altın, maddi değerinin 700 milyar YTL civarında olduğu söyleniyor. Taşıma sırasında bir ihmal var mı bakılıyor. Konteynerin yanlış bağlanmasından da olabilir. Çünkü taşınma sırasında düşmüş olması yanlış bağlama ihtimalini ortaya getiriyor."
Atatürk Havalimanı yetkilileri de yönetmeliğe göre para ve uyuşturucuların zırhlı araçlarla taşındığını, diğer kıymetli kargolarınsa güvenlik önlemi alınarak taşınması gerektiğini açıkladı. Yetkililer, THY güvenliğinin altınların uçaktan yüklenmesi sırasında hazır bulunduğunu, ancak kargo binasına kadar eşlik etmesi gerekirken yüklemeden sonra ayrıldığının tespit edildiğini ifade etti.
Bu arada İş Bankası'ndan da şu açıklama yapıldı: "İthal edilen altınlar İş Bankası'na İstanbul Altın Borsası'nda teslim edilmekte olup söz konusu altınlar Borsa'ya getirilinceye kadar bankamızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla İş Bankası'nın kaybolan altın külçelerinden dolayı maddi zarara uğraması ihtimali bulunmamaktadır" denildi.
Kapalıçarşı'da 30 yıldır sarraflık yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk'e göre külçeler çalınmışsa satışının çok zor olduğunu söyledi: "25 kiloluk külçe altınlar birer kilo şeklindedir. Her birinin sertifikası vardır ve üzerinde numara kazılıdır. Çıkarılması ancak darbelerle olur. Altınların üzerinde 24 ayar olduğunu ifade eden bir yazı da vardır. Hangi bankadan çıktığı bellidir. Eğer çalınıp bir kuyumcuya satılmak istenirse kuyumcu mutlaka faturasorar. O yüzden satışı zordur. Esnafın da titizlik göstermesi lâzım."