25 kuruş eksik hesap Rize'de 'etnik gerilim' yarattı

25 kuruş eksik hesap Rize'de 'etnik gerilim' yarattı
25 kuruş eksik hesap Rize'de 'etnik gerilim' yarattı

Polis megafonla ?Olayı farklı boyutlara getirmek kimseye yarar sağlamaz. Rizeliye yakışan şekilde sessizce dağılacağız? anonsu yaptı. FOTOĞRAF: MUHAMMET KAÇAR / DHA

İnşaatta çalışan Kürt işçiler arasındaki kavga Rize'yi karıştırdı. 70 kişi taş ve sopalarla birbirine saldırdı. Polis olayı güçlükle bastırdı. İki işçi işten çıkarıldı. 10 işçi zorunlu izne çıktı
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE- Kürt inşaat işçileri Rize’de bir bakkaldan yaptıkları alışveriş sırasında 25 kuruş eksik verince etnik gerilim yaşandı. 70 kişinin taş ve sopalarla birbirine girdiği kavgayı polis güçlükle ayırdı.
Önceki gün saat 22.30 sıralarında Engindere Mahallesi’nde Fatma-Nuri Erkan Bilim Sanat Merkezi inşaatında çalışan bir işçi, marketten poşet kahve almak istedi. İşçi, 50 kuruş olan kahve için bakkal Bahattin Yıldırım’a 25 kuruş verince tartışma çıktı. İşyeri sahibi Yıldırım işçiye “Hep aynısını yapıyorsunuz. Ya tam para verin ya da benden alışveriş yapmayın” diyerek tepki gösterdi.
Bakkaldan ayrılan işçi, bir süre sonra inşaattaki arkadaşlarıyla birlikte ellerinde küreklerle döndü. İşçiler ile bakkal arasında başlayan tartışma kavgaya dö-nüştü. Mahalle sakinleri saldırıya uğrayan bakkal Yıldırım’ı korumak için işçilerin üzerine yürüdü. Bu sırada düğünden dönen bir minibüste bulunan yolcuların da işçilere saldırmasıyla ortalık karıştı. Taşlı, sopalı kavga nedeniyle çok sayıda çevik kuvvet ekibi olay yerine sevk edildi. Polis olayı güçlükle yatıştırıldı.
Geniş önlem alan polis, kalabalık artında işçileri önce çalıştıkları inşaata, ardından da inşaatın arka kapısından kaçırarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürdü.
Çıkan olaylarda bakkal Bahattin Yıldırım ile Eyüp Han yaralanırken bir minibüsün camları kırıldı. 12 işçi gözaltına alındı. Emniyet yetkilileri megafonla “Olayı farklı boyutlara getirmek kimseye bir yarar sağlamaz. Rizeliye yakışır şekilde sessizce dağılacağız. Biz gereğini yapacağız” diye telkinde bulunduktan sonra gerginlik sona erdi. İnşaatının sorumlu firması olayları başlattıkları belirtilen iki işçiyi işten çıkartırken olaya karışan diğer 10 işçiye 2 gün izin verildi, işçilerin bu sürede inşaata gelmeleri yasaklandı.