25 milyon domuz gribi aşısı yola çıktı

25 milyon domuz gribi aşısı yola çıktı
25 milyon domuz gribi aşısı yola çıktı
Sağlık Bakanı Akdağ: 25 milyon doz aşısıyla ilgili sözleşmemizi bitirdik. İlk dozları bu ayın sonuna kadar almış olacağız


ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 25 milyon doz domuz gribi aşısıyla ilgili sözleşmeyi bitirdiklerini belirterek, ilk dozları bu ayın sonuna kadar alacaklarını bildirdi.
Akdağ, Makedonya Sağlık Bakanı ile görüşmesinde bir gazetecinin, "(2010 domuz gribi yılı olacak, kitlesel ölümler olacak) şeklinde açıklamanız oldu. Türkiye’de ne gibi tedbirler alındı?" sorusu üzerine, domuz gribi salgınını dünyada en az hasarla atlatacak ülkelerden birinin Türkiye olacağını söyledi.
Akdağ, "3 ayrı firmadan aşı alıyoruz. Bu firmalardan biriyle anlaşmamız bitti. 25 milyon doz aşıyla ilgili sözleşmemizi bitirdik, tamamladık. İlk dozları bu ayın sonuna kadar almış olacağız. Bunu da ilk defa açıklıyorum. Aşağı yukarı 18 milyon doz aşıyla ilgili olarak da anlaşmamızı bu ay içinde bitirebileceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki 6 ay içerisinde bu aşılar Türkiye’ye gelecek. Aşağı yukarı 20 milyon doza yakın, 17-18 milyon doz aşının yıl tamamlanmadan elimizde olacağını ümit ediyoruz. Anlaşmaları bu şekilde yaptık" diye konuştu. (aa)