250 hektar kül ve duman

Kaş'ın Kalkan beldesinde çıkan yangında yaklaşık 250 hektarlık orman tahrip oldu.

ANTALYA - Kaş'ın Kalkan beldesinde çıkan yangında yaklaşık 250 hektarlık orman tahrip oldu. Köylülerin de katıldığı söndürme çalışmalarında coğrafi koşullar nedeniyle zor anlar yaşanırken, bir işçi yaralandı.
Hacıoğlan Köyü yakınlarında önceki gün öğle saatlerinde kızılçam ve sedir ağaçlarından oluşan ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgârın etkisiyle yayıldı. Gün boyunca süren söndürme çalışmaları, bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle gece yapılamadı. Dün sabah saatlerinde yeniden yangına müdahale edildi. Beş helikopter, 500'e yakın personel ve köylülerin katıldığı çalışmalar sonucu yangın öğle saatlerinde kontrol altına alındı. Çalışmalara katılan orman işçisi Osman Yılmaz, motorlu testereyle çalıştığı sırada bacağından yaralandı.
Bölgede havadan incelemede bulunan Antalya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, yangının çıkış sebebinin araştırıldığını belirterek, "Önemli olan ormanlık ve yerleşim alanlarının yoğun olduğu Gökçeören Vadisi'ne yangının sıçramamasıydı. Bunu başardık. Kasıt yok. Burada ihmal söz konusu" dedi.
(dha, aa)