250 iş başvurusu için 14 bin kişi başvurdu

250 iş başvurusu için 14 bin kişi başvurdu
250 iş başvurusu için 14 bin kişi başvurdu
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin alacağı 200 itfaiye eri ve 50 zabıta memuru alımı için binlerce genç uzun kuyruklar oluşturdu. 4 gün içerisinde yaklaşık 14 bin kişi iş başvurusunda bulundu

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin alacağı 250 kişi arasında olabilmek için Pazartesi gününden itibaren Kocaeli Büyüksehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Tören Şube Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluştu. Türkiye'nin farklı illerinden gelen işsiz kalan ve iş bulamayan binlerce genç iş bulma umuduyla sıraya girdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye yetkilileri iş başvurularının yapıldığı ilk gün 3 bin 500, ikinci gün 4 bin, üçüncü gün 3 bin 200 başvururken bugün yaklaşık 3 bin 300 kişinin başvurduğunu belirtti. Manisa'dan iş bulmak ümidiyle geldiğini söyleyen Muhammet Boğa, “İtfaiyeci olmak için Manisa'dan buraya geldim. Ekonomik kriz nedeniyle çok kişi issiz geziyor. Bu kadar işsizin arasında şansımın yüzde 20 olarak görüyorum” dedi.
Yaş sınırından itfaiyeci olmayı kaybettiğini söyleyen Erkan Çetinkaya, “Ülkede ekonomik kriz olduğu söyleniyor. Ben de iş aramak için buraya geldim. Fakat yaşımın geçtiğini söylediler. Krizde yaşın bu kadar önemsenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünki bizde ekmek paramızı çıkarmak için buraya geldik” dedi. İtfaiyecilik mezunu olduğu için şansının yüksek olduğunu söyleyen Rıdvan Yıldırım, “Kocaeli Üniversitesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği mezunuyum. Bizlere kontenjan ayrıldığı söylendi. Bu nedenle şansımın iş başvurusu yapan arkadaşlarıma göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.(dha)