'256 km.'yle gittik 70-80 km. gibiydi'

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin deneme seferlerine katılan profesörler, tam not verdi. Ankara-Eskişehir hattındaki test
sürüşlerine katılan yedi akademisyenden üçü, izlenimlerini anlattı...

ANKARA - Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin deneme seferlerine katılan profesörler, tam not verdi. Ankara-Eskişehir hattındaki test
sürüşlerine katılan yedi akademisyenden üçü, izlenimlerini anlattı:
Prof. Dr. Sıddık Yarman (İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı): Deneme sürüşlerinde saatte 260 kilometreye yakın hız yaptık. Ama çok daha yavaş gidiyormuş gibi hissettik. Kataner (elektrikli tren enerji hattı) sistemi çok iyi yapılmış. Altyapı ve üstyapı o kadar düzgündü ki... Yoksa rayların kaynak yerlerini o hızda hemen hissederdik. Bu, çok büyük bir başarı. Demiryollarımız güven tazeledi.
Prof. Dr. Güngör Evren (İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden emekli): Trenin hızının saatte 256 kilometreye ulaşmasını izledim. Tanık olduğum bu olaydan büyük mutluluk duydum. Ertesi gün tren, test hızı olan saatte 275 kilometreyi de aşmış. Bu, çok sevindirici bir olay. Ancak hızlı trende, Ankara-Eskişehir arası tek başına anlamlı değil. Asıl İstanbul-Eskişehir arasında yapılacaklar sonuç verecek.
Prof. Dr. İnal Seçkin (İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı'ndan emekli): Hız denemelerinin yapıldığı kesimlerde hattın inşasını çok başarılı buldum. Katıldığım deneme sürüşlerinde saatte 256 kilometre hıza ulaştık. Ancak 70-80'le gidiyormuş gibi hissettik. Hızımızın o kadar olduğunu, söylediklerinde fark ettik.