26 can kaybına 'suçlu' aranıyor

Erzincan'da, 26 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı kazaya otobüsün şerit ihlali ve hızının yol açtığı belirtildi. Tur firması, İranlı TIR şoförünü suçluyor.

ERZİNCAN - Tercan ilçesinde bir yolcu otobüsüyle bir TIR'ın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında ölü sayısı 26, yaralı sayısı ise 30'a ulaştı. Cesetler parçalandığı için kimlik tespiti çalışmalarında güçlük çeken savcılık, otobüs yolcularının yakınlarından yardım istedi. Kazanın nedeni ise araştırılıyor.
Iğdır'dan Ankara'ya giden Can Iğdır Seyahat'e ait 36 yaşındaki Erol Düzel yönetimindeki otobüs, önceki gün saat 21.00'de Erzincan'ın Tercan ilçesinin Altunkent kasabası yakınlarında, karşı yönden gelen otomotiv yedek parçası yüklü İran TIR'ıyla çarpıştı. Erzincan'a 75 km. kala önünde meydana gelen kazayı gören ve Erzincan'dan Erzurum yönüne giden 31 yaşındaki Sebahattin Özden yönetimindeki minibüs de TIR'a arkadan çarptı.
Erzincan-Erzurum karayolu, kazayla birlikte bir anda kan gölüne dönerken, kaza yerinden geçen araçlar hasta taşıdı.
SP İl Başkanı da öldü
Çarpışmayla birlikte yan yatan otobüsün sürücüsü Erol Düzel, otobüs sahiplerinden ve ikinci şoför 30 yaşındaki Kasım Yıldız, 54 yaşındaki SP Iğdır İl Başkanı Yusuf Kama, Necla Akbayır, 52 yaşındaki İsmet Çelik, 25 yaşındaki Yıldız Öztürk, 20 yaşındaki Levent Dilli, kimliği henüz belirlenemeyen İranlı TIR şoförü ile henüz kimliği belirlenemeyen 18 kişi öldü. Kaza yapan TIR'a çarpan minibüste bulunan beş kişi ile otobüsteki 25 yolcu yaralandı.
'Feryatlar kulaklarımda'
Minibüste bulunanların, seyyar satıcı olduğu ve kent kent dolaştıkları belirlendi. Yaralı kurtulan minibüs sürücüsü Sebahattin Özden, kazayı anlatırken, "Feryatlar kulaklarımdan gitmiyor. Birden toz duman arasında kaldım. Çok korkunçtu" dedi.
Şerit ihlali ve hız
Erzincan Vali Yardımcısı Mithat Orhan, şu bilgileri verdi:
"Araçların takografları parçalanmış. Ön incelemede TIR'ın kendi şeridinde seyrettiği ve sağa doğru kaçtığı anlaşılıyor. Çarpışma noktası ve asfalttaki fren izlerine bakıldığında otobüsün şerit ihlalinde bulunduğu ortaya çıkıyor. Ancak her iki aracın da süratli oldukları kesin. Yüzde 80 otobüs hatalıysa, yüzde 20'de TIR'da kusur var. Kazanın olduğu yerin öncesinde ve sonrasında yol çalışması yapılıyor. Ancak çarpışmanın olduğu bölgede asfalt iyi durumda. Sürücünün neden ve nasıl şerit ihlali yaptığı bilinmiyor."
Firma: Hızlı değildi
İranlı şoförün alkollü olduğu duyumunu alan Can Iğdır Seyahat yetkilileri ise, "Otobüs, Iğdır'dan saat 14.30'da 36 yolcuyla çıktı. Kağızman, Horasan ve Erzurum'dan 15 yolcu almış. Kaza yaptığı yere yaklaşık 7 saatte varmış. Demek ki hızlı değildi" dedi.
Aynı firmaya ait başka bir otobüs, 15 Ocak'ta Tercan yakınlarında aşırı hız ve buzlanma nedeniyle nehre uçmuş, bir kişi ölmüş, 37 yolcu da yaralanmıştı.
Cesetler fotoğraflandı
Kimlik tespitinde güçlük çeken Cumhuriyet Başsavcılığı ise yerel radyo ve TV'ler aracılığıyla otobüste yakını olanları çağırdı. Kaymakam İlhami Aktaş, "Ölenlerin biri çocuk, sekizi kadın. Cesetler kimlik tespiti için fotoğraflandı" dedi. Kimliği belli yaralılar şöyle: Şirin Tırpan, Reşit Yalçınkaya, Dilşat Yalçınkaya, Serdar Yalçınkaya, Murat Kıraç, Adem Can, Zafer Kara, Cemal Can, Lalezar Ahmetova, Erhan Aras, Onur Aras, Murat Çınar, Güllü Karadeniz, İsa Özden, Mehmet Demir, Nezaket İmamova, Mustafa Çiftçi, Halil Demir, Halil Karadeniz, Mikail Gülmez, Gökhan Gülmez, İsa Demirek, Volkan Çakmak, Eda Polat, Refia Reşita Hüseyinova, Aykut Taş.