27 Nisan gecesi ne yaşandı?

27 Nisan gecesi ne yaşandı?
27 Nisan gecesi ne yaşandı?
Haber: Turan YILMAZ / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın en yakınındaki isimlerden, siyasi başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Genelkurmay’ın ‘27 Nisan bildirisi’ni yayımladığı gecenin perde arkasını yazdı. Akdoğan’a göre bildiriyi kaleme alan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın o gece telefonuna çıkmaması Erdoğan’ı bildiriden daha fazla üzdü. Erdoğan’a ertesi günü dönüş yapan Büyükanıt’ın bu telefonunu ise alttan alıp yumuşama çabası içine girme ihtimalinden ötürü Abdullah Gül’ü kaygılandırdığını belirten Akdoğan, bildiriye en sert tepkinin verilmesinden yana olan ismin ise Beşir Atalay olduğunu aktardı. Akdoğan, piyasaya yeni çıkan “27 Nisan bildirisi ve sürecin perde arkası’ kitabında, yakın tanığı olduğu o geceyi şöyle anlattı:
ERDOĞAN, ÖMER ÇELİK’TEN ÖĞRENDİ: Gazetecilerden gelen haberler AK Parti kurmaylarını da harekete geçirdi. Erdoğan’ı ilk arayan, gazetecilerden bilgi alan Ömer Çelik’ti. İlk alınan karar, Abdullah Gül’ün cevap metni hazırlanması için değerlendirme toplantısı, Başbakan’ın da Genelkurmay Başkanı’yla telefon görüşmesi yapmasıydı.
SABAH NAMAZINA KADAR TOPLANTI: Dışişleri konutundaki toplantıda, altta kalmayan, dirayetli ve sert bir metin hazırlanması kararlaştırıldı. Metin üç kez değiştirildi.
YANIT NASIL VERİLECEK TARTIŞMASI: Çelik, Akdoğan, Beki üçlüsünün redakte ettiği ve Beki’nin bilgisayara aktardığı metinin açıklama yöntemi tartışma konusu oldu.
BÜYÜKANIT’TAN TELEFON: Basın toplantısının 15.00’te yapılacağı duyurulunca geceden bu yana telefon irtibatı kurulamayan Genelkurmay Başkanı’nın telefonla görüşme isteği bildirildi. Askerler, Genelkurmay Başkanı’nın karayoluyla İstanbul’a gittiği ve telefon irtibatının sağlanamadığı mazeretini öne sürdü.