27 yıllık Dev-Yol davasında karar açıklandı

Türkiye'nin en uzun süren davaları arasında yer alan ve 27 yıldan bu yana devam eden Dev-Yol davasında temyiz kararı açıklandı.Yargıtay 11. Ceza Dairesi, yasa dışı Dev-Yol örgütünün 27 yıldır devam eden davasında, 21 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını bozdu.

Sanık ve dosya sayısının fazlalığı, daha önce verilen yerel mahkeme kararlarının kararlarının bozulması nedeniyle 1982'den bu yana süren davada, Yargıtay 11. Ceza Dairesi temyiz istemine ilişkin kararını bugün açıkladı.

Daire, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 21 sanık hakkında verdiği mahkumiyet kararlarını bozdu.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan Nuri Özdemir, Emin Koçer, Yaşar Kanbur, Nurettin Aytun, Cahit Akçam, Murat Parlakay, Erdoğan Genç, Hasan Ertürk, Yusuf Yıldırım, Mehmet Hassoy, Hilmi İzmirli, Celal Mut, Melih Bekdemir, Ahmet Akın Dirik, Atalay Dede, Hıdır Adıyaman, Turhan Yalçın Bürkev, Halil Yasin Ketenoğlu, Bünyamin İnan hakkında müebbet hapis, Veli Yıldırım ve Hüseyin Aslan hakkında ise 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Toplam 22 sanıklı davada, müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklardan Osman Nuri Ramazanoğlu 2008 yılı Şubat ayında vefat etmişti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'in kararı açıklamasının ardından duruşmaya katılan 12 sanık ve yakınları heyeti alkışladı. Sanıklar yerel mahkemede yeniden yargılanacak.

Davanın geçmişi

Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde, 574 sanıkla 18 Ekim 1982 tarihinde başlayan ana Dev-Yol davasında, birleştirilen dosyalarla sanık sayısı 723'e çıkmıştı.

Sıkıyönetim Mahkemesi, 17 Temmuz 1989'da, 7 kişi hakkında idam, 39 kişi hakkında ömür boyu, 346 kişi hakkında 2 ile 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları vermişti.

Kararın bozulması ve sıkıyönetim mahkemelerinin kaldırılmasının ardından Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden ikinci yargılamada, idam cezası istemiyle yargılanan 22 sanıktan 2'si idam, 20'si müebbet hapis cezasına mahkum olmuştu.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 28 Mayıs 2004'te, müebbet hapis cezasına çarptırılan 20 sanık hakkında verilen kararı, idam cezası üzerine kurulduğu gerekçesiyle bozmuştu.

Bozma gerekçesinde, kararın kaldırılan idam cezası yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası üzerine kurulması gerektiği belirtilmişti. Davayı tekrar görüşen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi 2006 yılında, 20 sanık hakkında müebbet ağır hapis, 2 sanığı da 16 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırmıştı. Bu karar da Yargıtay tarafından bozulmuştu.

574 sanıkla başlamıştı

Dev Yol ana davasının temyiz duruşması yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin önünde. Dava bugüne kadar çok sayıda hükümet, yüzlerce hakim ve avukat eskitti.

27 yıl önce açılan davanın delili durumundaki emniyet ifadelerinin mürekkebi de aradan geçen zamanda uçtuğu için okunamıyor.

465 klasör olarak Yargıtay'a gelen davanın 275 klasörü de kayboldu. Dava 1982 yılında 574 sanıkla başlamıştı. Ek iddianamelerle 723 sanığa ulaşmıştı.

Sanıklar ilk tutuklandığında yaşları 20 ila 25 arasındaydı, şimdi ise yaş ortalamaları 55. 20 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, iki sanığın 16 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldığı davada sanık sayısı, sanıklardan birinin ölümüyle 21'e indi