28 aile umutla 1 yaralıyı bekledi

Bağdat'ta düşen uçakta ölen 34 kişiden Türk olan 28'inin aileleri 24 saati aşan süre boyunca merakla kazadan ağır yaralı olarak kurtulan tek kişinin kimliğinin belirlenmesini bekledi.

ANKARA/ADANA/MARDİN - Bağdat'ta düşen uçakta ölen 34 kişiden Türk olan 28'inin aileleri 24 saati aşan süre boyunca merakla kazadan ağır yaralı olarak kurtulan tek kişinin kimliğinin belirlenmesini bekledi. Tüm aileler, yaralının kendi yakınları olması için dua ederken saatler süren bekleyişten sonra dün saat 16.30'da yaralının Mardin'in Dargeçit ilçesi nüfusuna kayıtklı 34 yaşındaki iki çocuk babası Abdülkadir Akyüz olduğu anlaşıldı. Akyüz'ün vücudu ve yüzü büyük ölçüde yandığı ve şuuru kapalı olduğu için kimliğinin saptanmasında güçlük çekildi. Akyüz durumunun kritik olması nedeniyle Bağdat'ta tutuluyor.
Haberin duyulmasıyla Abdülkadir Akyüz'ün, Mardin'in Dargeçit ilçesindeki evinde büyük bir sevinç yaşandı. Akyüz'ün eşi Vesile Akyüz, "Eşimin sağ kurtulduğunu ve sadece bacaklarının yandığını söylediler, Bütün dünya benim oldu, çok mutluyum. Bir an önce ona kavuşmak istiyorum" dedi. Akyüz'ün amcası Ahmet Akyüz de Dargeçit'ten Adana'ya gitti. Akyüz, Adana Valisi Cahit Kıraç'ın kendisini arayarak bilgi verdiğini belirterek "Yeğenimin getirilme imkânı varsa hastaneye yatırarak tedavi olmasını sağlayacağız" diye konuştu.
Kazada yaşamını yitirenlerin cesetleri özel uçakla dün akşam saatlerinde Adana'ya getirildi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul şunları söyledi: "Uçakta yanarak ölen ve tanınmayacak olanların kimliklerinin belirlenmesi için DNA testi yapılacak. Bunun için ailelerden de kan örnekleri alınacak."
Çelişkili açıklamalar
Adana'dan Bağdat'a giderken Belet Askeri Üssü'ne iniş yapmak zorunda kalan ancak başaramayarak yere çakılan Antonov-26 uçağının düşüş nedenine ilişkin çelişkili açıklamalar geliyor. Iraklı yetkililer, Türk yetkililerin aksine Irak'ta hava koşullarının uygun olduğunu söyledi. Iraklılar, uçakla ilgili ilk incelemelerin üste bulunan Amerikalı askeri yetkililerce yapıldığını belirtirken, 'uçağın büyük olasılıkla teknik arıza nedeniyle düştüğünü' belirtiyor.
Türk Dışişleri yetkilileri de uçağın düşüş nedeninin teknik heyetlerin incelemelerinin ardından saptanabileceğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, uçakla ilgili incelemelerin gerçekleştirilmesi için Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin dün Irak'a gönderildiklerini açıkladı.
Cenazeler dün akşam saat 19.45'te Adana'ya getirildi. 28 Türk'ün cenazeleri Asri Mezarlık morguna, beş yabancının cenazesi Seyhan Devlet Hastanesi morguna götürüldü. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği başsağlığı mesajı yayımladı. (Radikal, dha)