28 Şubat davasında iki önemli karar

28 Şubat davasında iki önemli karar
28 Şubat davasında iki önemli karar
28 Şubat davasında eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 9 kişi tahliye edildi. Poyrazköy davasından ise 3 tahliye çıktı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

28 Şubat davasının tek sivil sanığı eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün de aralarında bulunduğu 9 kişi tahliye edildi. Böylece, Refah–Yol hükümetini devirmekle suçlanan 36’sı tutuklu 103 sanıklı davada tutuklu sayısı 27’ye düştü.

Sanıkların darbe suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı 28 Şubat Davası’na dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Savunmasını kendisi yapan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan, 28 Şubat döneminde Başbakanlık’tan irticayla mücadele için 61 genelge yayınlandığını belirterek, “ AKP hükümetleri de 2004 ve 2006 yıllarında irtica ile mücadele kapsamında genelgeler yayınlamıştır. AKP hükümeti, görevdeyken de bununla ilgili toplantılar yapılmıştır. Bu toplantılar 2009 yılına kadar da sürmüştür.”

‘J’leri bildirin
Dönemin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç da “ Türkiye ’de psikolojik harekatın tek patron Başbakan’dır. Bazı örtülü işler vardır; Başbakan imzalı kağıt verir; bitince kağıdı geri alır” diye konuştu. Kemal Gürüz ise hakkındaki fişleme iddialarını reddederek “Onlar fiş değil fihristtir” savunmasını yaptı.

Tüm tutuklu sanıkları dinledikten sonra kararları açıklayan mahkeme, 28 Şubat döneminin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile emekli generaller Hakkı Kılınç, İzzettin İyigün, Abdullah Kılıçarslan, Çetin Saner ve Kamuran Orhon’un tahliyesine karar verdi.Yurtdışı yasağı konularak adli kontrol uygulanan 9 ismi tahliyesine yaş ve sağlık durumları gerekçe gösterildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan 7 Nisan 1997’de karargahta yapılan irtica konulu toplantıya katılan J başkanlarının açık isimlerinin gönderilmesine karar veren mahkeme, ayrıca Tevfik Özkılıç’ın internete düşen ses kaydının dosyadan delil olarak çıkarılmasına hükmetti.

Poyrazköy’de 3 tahliye
Dün bir önemli davadan daha 3 tahliye çıktı. “Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat” davası kapsamında tutuklu yargılanan Koramiral Deniz Cora, Kurmay Albay Ümit Metin ve Binbaşı Kemalettin Yakar’ın tahliyesine karar verildi.