28 Şubat devlet sırrı!

28 Şubat devlet sırrı!
28 Şubat devlet sırrı!
Milli Güvenlik Kurulu, 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarını 'devlet sırrı' kapsamında olması nedeniyle mahkemeye gönderilemeyeceğini bildirdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - 37’si tutuklu 103 sanığın yargılandığı 28 Şubat sürecine ilişkin davanın ilk duruşması bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma salonu iki mahkeme salonunun birleştirilmesiyle hazırlandı. Bir mahkemenin salonunda sanık yakınları ve müştekiler bulunurken diğer salonda ise sanıklar, avukatları, gazeteciler ve mahkeme heyeti yer aldı. Sanıklar, yakınlarına bulundukları salondan el sallayarak selamlaşmaya çalıştıkları görüldü.


EKOLU YARGILAMA


Sanık yakınları yan salonda devam eden duruşmayı kurulan televizyon ekranları izlemeye çalıştı. Ses düzenindeki yaşanılan sıkıntılar nedeniyle mahkeme başkanın açıklamaları her iki salonda da yankı yapması nedeniyle duyulmadığı gözlendi. Bu duruma hem sanık yakınları hem avukatlar tepki gösterdi.


İZİN İSTANBUL ’DAN


Kimlik tespitinin ardından mahkeme başkanı dava dosyasına gelen bilgi ve belgeleri açıkladı. Açıklanan bilgilerde çarpıcı bir detay yer aldı. 28 Şubat döneminde Hasan Celal Güzel’in Batı Çalışma Grubu ile ilgili yaptığı suç duyurusuna Ankara savcılığı takipsizlik kararı vermişti ve karar kesinleşmişti. Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre hakkında daha önce soruşturma yapılmış bir konuda yeniden soruşturma yapılabilmesi için verilen takipsizlik kararının kaldırılması gerekiyor. Ancak, 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturmayı sürdüren savcıların bu takipsizlik kararının kaldırılmasını talep etmeden soruşturmayı sürdürdükleri ortaya çıktı. Bu duruma fark eden mahkeme heyeti duruşma öncesinde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak yargılamanın devam edip etmeyeceği konusunda görüş istedi. İstanbul’daki mahkemenin de yargılamanın devamı yönünde görüş bildirdiği bugünkü duruşmada açığa çıktı.


DAVA SAKAT


Yargılamanın devam etmesi yönünde İstanbul’daki mahkemenin verdiği kararın duruşmada açıklanması avukatların tepki göstermesine neden oldu. Sanık avukatları böyle bir karardan haberdar olmadıklarını ifade ederek, söz konusu kararın soruşturma aşamasında savcılarca alınması gerektiğine vurgu yaptı. Avukatlar, takipsizlik kararı kaldırılmadan yapılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamenin yok hükmünde olduğunu savundu.


MGK: O KARARLARI AÇIKLAYAMAYIZ

Mahkeme iddianameyi kabul ederken Milli Güvenlik Kurulu’na yazı yazarak (MGK) 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarının kendilerine gönderilmesini talep etmişti. MGK, mahkemenin bu talebine olumsuz verdi. Gerekçe olarak da söz konusu MGK toplantısının ‘devlet sırrı’ kapsamında olduğu ve bu nedenle tutanakları açıklayamayacağını mahkemeye bildirdi.


SPİKERLER KÜRSÜDEN İNSİN


İddianameyi okumak üzere görevlendirilen TRT spikerlerinin heyetin bulunduğu kürsüde yer almasına sanık avukatları tepki gösterdi. Avukatlardan Celal Ülgen, “Spikerlerin kürsüde yer alması ceza hukuku açısından doğru değildir. Spikerlerin kürsüden inmesi gerekir. Biz, savcıları kürsüden indirmeye çalışırken siz spikerleri de kürsüye koymuş durumdasınız. Bu Timur’un filleri hikayesini hatırlatmaktadır” dedi.