28 Şubat 'şeyhi'ne captagon için 43.5 yıl hapis istendi

28 Şubat 'şeyhi'ne captagon için 43.5 yıl hapis istendi
28 Şubat 'şeyhi'ne captagon için 43.5 yıl hapis istendi

Ali Kalkancı?nın Haramidere?deki fabrikasında 353 kilo captagon hapı bulundu. FOTOĞRAF: M. AKIF ERDEM

İSTANBUL - 28 Şubat sürecinin önemli aktörlerinden ‘sahte’ şeyh Ali Kalkancı ile oğlu Hüseyin Kalkancı’nın  uyuşturucu madde imal etmek, suç örgütüne üye olmak suçlarından 9.5 yıldan 43.5 yıla kadar hapsi istendi.
25 Şubat’ta Kalkancı’nın Büyükçekmece Haramidere’deki fabrikasında 353 kilo 680 gram ‘captagon’ hap ele geçirildi. Ali Kalkancı, oğlu ve 14 sanık hakkında soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında uyuşturucu imalatı ve ticareti yaptığı gerekçesiyle bir ila 43.5 yıl arası değişen hapis cezaları istendi. Dava önümüzdeki günlerde Beşiktaş’taki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
İddianameye göre zanlı Ali Kalkancı ve Abdülkadir Ekicioğlu’na ait olan işyerinde üretilen 16 çuval dolusu hapın bir kısmı, Kuveyt’e diğeri Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderilecekti. Kuveyt’teki bir kişi tarafından bu nedenle zanlılara 200 bin dolar gönderilmişti. Yine iddianameye göre uyuşturucunun pazarlanması amacıyla Gaziantep, Hatay ve Kilis’e ‘numune’ gönderildi. 
İddianameye göre hapların imalinden Kalkancı’ya ait işyerinde kimya mühendisi olarak çalışan zanlı Veli Dönmez sorumluydu.
Ali Kalkancı, dava öncesinde Fadime Şahin’e ‘tecavüz etmek’ten hüküm giymişti. Aczimendi lideri Müslüm Gündüz’e yakınlığıyla bilinen Kalkancı, 28 Şubat sürecinin önemli isimlerinde biri haline gelmişti. (Radikal)