28 Şubat soruşturmasında 4 tutuklama

28 Şubat soruşturmasında 4 tutuklama
28 Şubat soruşturmasında 4 tutuklama
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında ifadeleri alınan 5 şüpheliden 4'ü tutuklandı. 1'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ANKARA - Savcılık sorgularının ardından tutuklama istemiyle TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Nöbetçi 3. No'lu Hakimliği'ne sevk edilen, 5 şüpheliden emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay ve emekli Koramiral Altaç Atılan tutuklandı. Emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz adli kontrol şartıyla salıverildi.

Sabah saatlerinde polis nezaretinde Ankara Adliye 'sine getirilen Yöney, Alpkaya, Karabay, Atılan ve Yılmaz, soruşturmayı yürütülen TMK'nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'e ifade vermiş, ifadelerin ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

EMEKLİ KORGENERAL SARSILMAZ SERBEST BIRAKILDI

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadesi alınan emekli Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz ise serbest bırakıldı.

Sarsılmaz'ın avukatı Mehmet Kocaoğlu, müvekkilinin “kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla serbest bırakıldığını” bildirdi.

Kocaoğlu, müvekkilinin 1996 sonu ile 1997 sonu arasında yurt dışında bulunduğunu da sözlerine ekledi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/112130411213041

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  VAZGEÇİLMEYEN TUTKU:YÖNETİME EL KOYMA HEVESİ VE ENTRİKALAR - m.rozbilen

  Demokratik yolla olmazsa zorla.Kim bunlar? Silahlı kuvvetleri yöneten adına paşa dediğimiz generaller.Ne istiyorlar? Ülkeyi ben yöneteceğim,benim dediğim olsun tutkusu.Üstelik bunu hak olarak görüyorlar.Peki hak olarak görülen darbe yapma,yönetime el koyma hevesini neden bir başka kamu kurumu mesela Karayolları yapmıyor? Çünkü silahları yok.Güvenliğimizi sağlasınlar diye vergilerimizle aldığımız silahları bize karşı kullansınlar diye mi verdik? Cevabımız hayır ise yargılanmalarına karşı çıkanların makul bir açıklamaları olması gerekmez mi? Çünkü cevapları yok.Koca koca generaller işsizlikten olacak,işi gücü bırakıp darbe yapma üzerinde kafa yormaları olagelmiş alışkanlığın hastalığıdır.Dış düşmandan çok iç düşman yaratmada üzerlerine yok.Her türlü tedbiri vatandaşlarına karşı almışlar.