28 Şubat'a duruşma salonu aranıyor

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 28 Şubat sürecine ilişkin sürdürdüğü soruşturmada sona gelindi. Savcılık önümüzdeki günlerde iddianameyi tamamlayarak Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunacak. Ancak soruşturmada 61’i tutuklu 90 şüphelinin bulunması, yargılamanın hangi duruşma salonunda yapılacağı sorununu ortaya çıkardı. Savcılık Adalet Bakanlığı’na başvurarak, salon konusunda önlem alınmasını istedi.
Savcı Mustafa Bilgili’nin ‘darbeye teşebbüs’ suçundan hazırladığı iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte 28 Şubat sürecine ilişkin sanıkların yargılanmasına başlanılacak. Radikal’e bilgi veren Başasvcıvekilliği yetkilisi, “İddianamenin yazım işlemi devam ediyor. Önümüzdeki günlerde dava açılacak. Ancak çok temel bir sorunumuz var. Bu dava hangi salonda görülecek. Çünkü bu kadar sanığın duruşmada hazır edilmesini sağlayacak bir salonumuz bulunmamaktadır. Ne yapacağımız düşünüyoruz. Bakanlıktan yardım talebinde bulunuyoruz” diye konuştu.

Silivri benzeri olabilir
Yetkililer, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ve Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonlarının ortak kullanılması ihtimalinin de gündemde olduğunu belirtiyorlar. Adalet Bakanlığı’nın onayı ile Sincan Cezaevi kampusü içinde Silivri mahkemesi benzeri bir duruşma salonu yapılabileceği de söyleniyor.
2010 yılında başlatılan ‘28 Şubat Soruşturması’nın ilk dalgası 12 Nisan 2012’de eski Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in gözaltına alınmasıyla yaşanmıştı. Soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’ya kadar toplam 6 dalga operasyon gerçekleştirilmiş, 16 muvazzafın bulunduğu 62 asker tutuklanmıştı.