28 Şubat'ın yıldönümünde umrede...

28 Şubat'ın yıldönümünde umrede...
28 Şubat'ın yıldönümünde umrede...
28 Şubat sürecinin ünlü ismi Müslüm Gündüz, sürece ismini veren MGK toplantısından tam 16 yıl sonra, 28 Şubat gecesi Kabe'deydi.

Radikal.com.tr - 28 Şubat darbe sürecinin unutulmaz isimlerinden Müslüm Gündüz müdahalenin 16. yıldönümünde umredeydi. Gündüz Kabe'de dua ederken görüntülendi.

MÜSLÜM GÜNDÜZ KİMDİR?
Aczmendiler 28 Şubat döneminde medyada sık sık görülen, 'Şeriat getirecekler' şeklindeki haberlerin 'görsel unsuru' olarak kullanılan Aczmendi tarikatının lideri olarak tanındı. 12 Haziran 1996 tarihinde HBB televizyonunda 'laik demokratik rejim'e karşıtlığını açıkladı. Gündüz bu programda, "Kemalizm bir dindir. Allah'ı Mustafa Kemal, peygamberi İsmet İnönü'dür. Demokrasi dinsizliktir. Laiklik de öyledir. Geleceğiz Türkiye 'yi alacağız. Hiç Merak etmeyin" dedi. 5 Ekim 1996 tarihinde Milliyet'e verdiği mülakatta da laik ve demokratik rejimin sonunda yıkılacağını ve şeriatın getirileceğini, ordunun günü geldiğinde bunu durdurmaya gücü yetmeyeceğini, 'çok kan aksa da' bir aşamadan sonra İran'da olduğu gibi istenilen sonucun elde edileceğini söyledi.
Gündüz bu açıklamaları nedeniyle 2 yıl hapis cezası aldı. Hüküm giydiği için aranırken 29 Aralık 1996'da gazeteciler eşliğinde, Kadıköy'de bir evde polis tarafından basıldı. Akit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'e ait evde Fadime Şahin isimli bir kadın ile gayrı meşru bir ilişki içinde olduğu ortaya çıktı. Tutuklama esnasındaki uygunsuz kıyafetleriyle görüntüleri televizyon kanallarında yayınlandı. 
Müslüm Gündüz, Türkiye aleyhinde haksız yargılandığına dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı. AİHM, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin askeri üyeleri bulunması nedeniyle başvuruyu haklı buldu. Müslüm Gündüz, ayrıca daha önce ifade özgürlüğü ihlali ile açtığı davayı da kazandı.