28 Şubat'TA 37 tahlİye Sakık'ın ifadesi tutukluluk gerekçesi

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında eski Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu ve Balyoz davasının da sanıklarından olan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan dahil 37 şüphelinin tahliyesine karar verdi.
37 şüpheli ‘tutuklulukta geçirdikleri süre ve atılı eylemlerin yoğunluk derecesi’ dikkate alınarak tahliye edildi. Mahkeme aralarında Çevik Bir ve Çetin Doğan’ın da bulunduğu 39 şüpheliyi ise şu gerekçeyle tahliye etmedi: “Sanıkların önemli ve etkili görevlerde bulunmuş olmaları dikkate alındığında tanıklar ile müştekiler üzerinde baskı kurmaları ihtimali, kaçma kuşkusu...”
Mahkeme Çevik Bir, Çetin Doğan, Erol Özkasnak gibi bazı sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verirken, Genelkurmay Başkanlığı tarafından dava dosyasına gönderilen belgelere işaret etti. Mahkeme ayrıca eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık’ın sorgusunda elde edilen bilgileri de askerlerin tutukluluk halinin devamına gerekçe gösterdi. Kararda, Sakık’ın sorgusunda alınan bilgilere göre şüphelilerin çalışma grubu ve eylem planı hazırladıkları belirtildi.
Mahkeme bazı sanıkların da 2 Temmuz 1997 tarihinde yapılan generaller ve amiraller toplantısına katılmasını, tutukluluk halinin devamının gerekçeleri arasında saydı.
Mahkeme eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün tutukluluk haline kararına gerekçe olarak, üniversitelerde görev yapan akademik personele ilişkin fişlemeleri gösterdi. Ayrıca, Gürüz’ün irtica ile mücadele adı altında sürdüğü faaliyetler nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nca taltif edilmesi de tutuklu olarak yargılanmasının gerekçelerinden oldu.