28 Şubat'ta bir dalga daha

28 Şubat'ta bir dalga daha
28 Şubat'ta bir dalga daha
28 Şubat soruşturmasında bugün bir grup emekli subayın daha ifadesi alınacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında, emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen, emekli Albay Cengiz Koşal ifadeleri alınmak üzere Ankara Adliyesi'ne getirildi.

İzmir 'den ise emekli Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz, emekli Tümgeneral Ayhan Cansevgisi, emekli Korgeneral Temel Batmaz Dandin, emekli Tuğgeneral Refik Zeytinci'nin de Ankara'ya getirileceği öğrenildi.

Soruşturmada dün tutuklama istemiyle TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Nöbetçi 3. No'lu Hakimliği'ne sevk edilen, 5 şüpheliden emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay ve emekli Koramiral Altaç Atılan tutuklanmış, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Tutuklanmalarına karar verilen emekli Orgeneral Yöney, emekli Oramiral Alpkaya, emekli Korgeneral Karabay ve emekli Koramiral Atılan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait minibüsle eskort eşliğinde Sincan F tipi Cezaevi'ne götürülmüştü.

‘İRTİCA KONUSUNDA ALINACAK TEDBİRLER KONULU TOPLANTI’ SORULDU

28 Şubat soruşturması kapsamında dün tutuklanan şüphelilere savcılık sorgularında, “Genelkurmay'da, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in başkanlığında yapılan 7 Nisan 1997 tarihli İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler Konulu Toplantı”ya ilişkin sorular yöneltildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin, ifadesini aldıkları emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay, emekli Koramiral Altaç Atılan ve emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz'ın tutuklanmasını talep etmişti.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli 3 Nolu Hakim Halil İbrahim Kütük ise Yöney, Alpkaya, Karabay ve Atılan'ın tutuklanmasına karar verirken, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz'ı adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı.

Edinilen bilgiye göre savcılar, şüphelilere sorgularında, “Genelkurmay'da, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in başkanlığında yapılan 7 Nisan 1997 tarihli İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler Konulu Toplantı”ya ilişkin sorular yöneltti.

TUTUKLAMA KARARLARININ GEREKÇESİ

Zanlılardan 4'ü hakkında tutuklama kararı veren Hakim Kütük ise buna ilişkin kararında, dosyaya giren delillerden bahsettikten sonra, “Şüphelilerin atılı suçu işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin yoğunluk derecesinin fazlalığı, atılı suça öngörülen cezanın miktarı (ağırlaştırılmış müebbet) gözönüne alındığında, kaçma tehlikesinin bulunması ve delillerin karartılma tehlikesi nedeniyle adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı, soruşturmanın çok sayıda şüpheli hakkında yürütülüyor olması, aydınlatılması gereken eylemlerin fazlalığı gözönüne alındığında somut olayda tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu” gerekçesini gösterdi.

Tutuklama kararında, Genelkurmay Başkanlığı'nın daha önce gönderdiği belgelerin ayrıntılarına yer verilerek, 7 Nisan 1997 tarihli “İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler Konulu Toplantı” tutanağına göre, toplantıya “tutuklanması istenen şüphelilerin de katıldığının” yazılı olduğu da ifade edildi.

Öte yandan, şüphelilere savcılık sorgusunda genel olarak, Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetleri hakkında sorular yöneltildi.(ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/112131811213184

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeter yahu yeter tecmit pilavina cevirdiniz Yeter yahu yeter.., tecmit pilvina cevirdiniz - iris78

  Yakin zamana kadar Milli Güvenli Belgesi'nde Irtica tehdit olarak yaziliydi. Bu tehdit algisi kaldirildi. Yeter artik. Irtica = dini bir meta olark kullanan, arkasina mürtecileri alip, devlet iradesinden (paylasimdan) bir parca koparmak cabasi. Milli Güvenlik Belgesi'nin bu maddesine dayali olark 28 Subat gerceklestirildi. Bu madde kaldirildi simdi. Ne istiyorsunuz daha?. Kina geldi yahu. Ülke gündemini gecmise baglamak, toplumu geri götürür. Gelecege yönelik konulari tartisiniz. Gecenlerde gecmisina takilip kalan toplumlarla gelecegi projelendiren toplumlarla ilgili uluslararasi bir arastirma yayinlandi. Bu arstirma sonuclarina göre, yanmisiz.

  Dalgalandım da duruldum, koştum ardından yoruldum.. - drhakanabi

  Kamuya mal olmuş bu davaları izlerken nedense bir konunun üzerine gidilmemesi çok düşündürücü. Hatırlanacağı üzere Rahmetli Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN çok akıllıca olan havuz sistemini enteresandır Prof.Dr.Şevket ALTUĞ'a alt yapısını hazırlatmış ve uygulamaya koyarak işçiye,memura, çiftçiye ve askere de yapılan tasarruflardan kaynak oluşturarak hatırı sayılır zamlar yapmış ve refah düzeyini benim de hissettiğim oranda arttırmıştı.28 Şubat sürecinin sorgulandığı bilinen davalarda her nedense post modern darbeyle alaşağı edilen seçilmiş Hükümetin uygulamalarından başta havuz sisteminin kaldırılması, ardından bazı emekli generallerin hortumcu bankaların yönetim kurullarına girerek milletin milyarlarca dolar tutarındaki haklarının gasp edilmesi hatta gecelik faizlerin %6000'lere dayandığı bir ortamda çok iyi hatırlıyorum Bir savcımızın ''bu haksız paraların ödenmesine karşıyım'' diye çıkışına rağmen yine de bazı kesimlerin semirtilmesinin hesabı neden sorulmaz? O dönem bu ekonomik gaspa ve milletin fukaralaştırılmasına neden olan başta banka yöneticileri, genel müdürleri, sorumlu mali bürokratlar neden hesaba çekilmez ya da çekilemez?Aha işte ortam sorun bakalım saçı bitmedik yetimin hakkını yiyenlerden hesabını? Eğer soramıyorsanız demek ki siz de sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz...

  28 şubat oalcaktı ya olmuşu var 12 eylül atsana içeri - Attila Kaya

  28 şubat doğru değil tüm darbelere karşı olmak gerekir ama bunun olmuşu var 12 eylül ve neden tutuklamıyorlar başka ülkelerde solunum cihazına bağlıda olsa sedyeyle getiriyorlar yargı çünkü bu ne yani işin içinde biraz dinli cinli şeyler olduğu için şimdiki iktidarın gazabı uygulanıyor öyle olmasa kenan evren tahsin şahinkaya niye içerde değil bunlar darbeci değiller mi samimiyetsizlik var ortalık yerde dönüp dolaşıyor gözlerimizn içine bakarak bizde şaşkın şaşkın seyreliyoruz diziler gibi buda 12 eylül faşizmin ürünü o zaman 10 lardaydık şimdi kırklardayız çünkü

  .... - eylemturan

  Sanırım AKP TSK yı lağvedip NATO yu ulusal ordu olarak atayacak böyle giderse orduda subay kalmayacak çünkü ....