28 Şubat'ta yeni dalga

28 Şubat'ta yeni dalga
28 Şubat'ta yeni dalga

Aslan Güner (solda) ve Erdal Ceylanoğlu

28 Şubat soruşturması kapsamında bazı emekli ve muvazzaf subaylar gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında, İstanbul ve Ankara'dan bazı emekli ve muvazzaf subayların polis nezaretinde Ankara Adliyesi'ne getirilmesi istendi.

Haklarında gözaltı kararı bulunan eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Aslan Güner ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu Ankara Adliyesi'ne geldi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Ankara'da emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar ile İstanbul'da emekli Tümgeneral Yücel Özsır ve muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya'nın polis nezaretinde ifadeye getirilmesini talep etti.

Tümgeneral Mehmet Başpınar, sabah saatlerinde polis eşliğinde Ankara Adliyesi'ne getirilen ilk isim oldu. Başpınar, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına ifade verecek.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınacak olan emekli Tümgeneral Yücel Özsır ise, polis eşliğinde Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Atatürk Havalimanı'na getirildi. Emekli Tümgeneral Yücel Özsır, buradan THY'nin tarifeli seferiyle saat 11.00'de Ankara'ya gönderildi.

TANKLARI YÜRÜTEN KOMUTAN

Emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu 4 Şubat 1997 tarihinde Sincan'da tankların yürütülmesine karar veren üç komutandan biri olarak tanınıyor.

HAYRÜNNİSA GÜL'ÜN ELİNİ SIKMAMIŞTI

Genelkurmay ikinci başkanlığı da yapan Emekli Harp Akademileri Komutanı Aslan Güner 27 Nisan muhtırası yayınlandığı dönemde Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nı yürütüyordu. Ayrıca Aslan Güner, KKTC gezisi dönüşünde Hayrunnisa Gül'ün elini sıkmamasıyla gündeme gelmişti.