29 eğitimciye 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten soruşturma

29 eğitimciye 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten soruşturma
29 eğitimciye 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten soruşturma
Eğitim-Sen tarafından, eğitim sisteminin yeniden laik ve bilimsel yapıya kavuşturulması istemiyle İzmit'te de düzenlenen iş bırakma ve protesto yürüyüşüne katılan 29 öğretmen hakkında, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla soruşturma açıldı.

İZMİT - İzmit'te geçen 13 Şubat'ta polis kordonu altında Merkez Bankası önünden başlayıp Sabi Yalım Parkı'na kadar devam eden davul-zurnalı protesto yürüyüşü ardından Cumhuriyet Başsavcılığı'nın isteği üzerine polis 29 kişi hakkında soruşturma başlattı. Polis aralarında Eğitim Sen Kocaeli Şubesi'nden 6 yöneticinin de bulunduğu eğitimcilerin ifadelerini almaya başladı. Polisin ifade tutanağında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a gösteri sırasında attıkları sloganla hakaret edildiği iddiası yer aldı.

Haklarında soruşturma açılanlar arasında Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, Eğitim-Sen Şube Yöneticileri Metin Temel, Osman Ergün, Selami Kafkas, Çağla Aslan, Göksal Yılmaz ile Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ünal Özmural, Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, HTKP İl Temsilcisi Barbaros Tantan ve ÖDP İl Başkanı Osman Bahçeci de bulunuyor. Soruşturmadaki ifade tutanağında, şöyle denildi:

"13.02.2015 Cuma günü Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi organizesinde Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri ve marjinal sol grupların katılımıyla okullarda verilen seçmeli din derslerinin ve imam hatip okullarını protesto etmek amacıyla ilimiz İzmit ilçesi Merkez Bankası önünde toplanıp Sabri Yalım Parkı'na kadar yapılan yürüyüş sırasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret içerikli slogan atıldığı ve eyleme Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi olarak organize ettiğinizden dolayı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2911 SKM (Sayılı Kanuna Muhalefet) suçundan soruşturma başlatılmıştır."

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/131342113134213

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  baskı ve zulüm - aharasa

  arkadaşlar bundan sonra çiçeğe çiek, arabaya araba denmeyecek. ne deneceği konusunda cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. hergün yapıyor zaten. değerlerimizi ve hareketlerimiz, düşüncelelrimiz onun sözlerine göre ayarlayacağız. farklı olan cumbabanın polisi savcısı tarafından ezilecek. (korkmayın arkadaşlar, pısmayın, tarihte siz kahraman olacaksınız. onlar ise utanç içinde dolaşacaklar).

  hakaret nedir? - user383887

  ?Boyu çok uzun? hatta ?Allah uzun ömürler versin? bile desen Cumhurbaşkanına HAKARET kabul ediyorlar. Eğitim-Sen laik ve bilimsel eğitim eylemi yapmış. Eyleme katılan 29 kişi hakkında ?Cumhurbaşkanı Erdoğan?a hakaret ettiler? diye soruşturma açılmış. Ne yaparsanız yapın iktidardan gidişiniz yaklaştı.

  Normaldir... - citizen

  CB., o kadar ortalarda dolaşıyor ve o kadar çok konuşuyor ki arada kendisine dokunan sloganları duyması da normaldir... Hakaret duymak ya da eleştirilmek istenmiyorsa o zaman "delikanlı dediğin biraz da ağır olacak"....