29 Mart'ta bir de şerif seçildi

29 Mart'ta bir de şerif seçildi
29 Mart'ta bir de şerif seçildi

Kovboy muhtarın mesleği bakkallık. Durhadi Saraç, ?Kovboy kıyafetiyle gezince başta garipsediler, ama sonra alıştılar? diyor. Fotoğraflar: öZCAN YILDIRIM / aa

10 yıldır kovboy kıyafetiyle gezen bakkal Durhadi Saraç, 29 Mart'ta muhtar seçildi. Kovboy muhtar, 'Atımla sokak aralarında devriye atıyorum. Mahalle huzurlu' diyor

ANKARA - Çanıllı, Ankara’nın Ayaş ilçesine bağlı bir beldeydi. Yeni yerel yönetimler yasasının ardından iki mahalleye bölündü. Uluyol Mahallesi’nin muhtarı, kovboy kıyafeti, silahı ve atıyla dikkat çeken Durhadi Saraç oldu.
Saraç’ın mesleği bakkallık. 10 yıldır kovboy kıyafetiyle dolaşıyor. Silah taşıyor. Ata biniyor. Kovboyluğu 1970’lerde TRT’de izlediği ‘İyi Kötü ve Çirkin’ ile başladı. İlk kovboy kıyafeti Meksika’dan hediye: “Yöremizi ziyaret eden büyü-kelçilik çalışanı bir Meksikalı bakkalıma da uğradı. Çok güzel bir dostluk geliştirdik. Benim kovboyluğa meraklı olduğumu öğrenince ülkesinden kovboy şapkası ve  çizmesi getirdi. O günden sonra içimde sürekli taşıdığım kovboyluğu giyimime de yansıttım.”
Saraç, belde mahalleye dönüşünce vatandaşın isteği üzerine muhtar adayı oldu.  29 Mart’ta açık arayla seçildi. Şimdi memnun: “Görevi layıkıyla yaptığımı düşünüyorum. Çünkü ben mahallemin huzurundan ve güvenliğinden de sorumluyum. Atımla sokak aralarında devriye atarım. Huzurun devamı konusunda mahallelinin de sağduyusuyla şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık.” 
Peki hiç yadırganmıyor mu?:
“Kovboy kıyafetlerimin tamamı siyahtır. Başka renk giyemiyorum. Giydiklerimin biraz farlı olduğunu biliyorum ama buradakiler artık buna alıştı. Bana bu yörede ‘kovboy’ veya  ’Meksikalı’ derler. Çoğu vatandaş benim gerçek adımı bile bilmez. Bazen işlerin dolayısıyla Ankara’ya gidiyorum. Orada biraz insanlar beni garipsiyorlar. Kötü bir manada değil ama. Çoğu zaman yabancı sanıyorlar. Türk olduğumu belli edince çok güzel sohbetler gelişiyor. Özellikle kadınlar ve çocuklar beni çok sempatik ve farklı buluyorlar.”
Muhtar Saraç’n ‘dost’larından biri de İçişleri Bakanı Beşir Atalay: “Bakan Beşir Atalay ile seçim çalışmaları için Ayaş’a geldiği sırada tanıştık. Kısa sürede aramızda iyi ahbaplık gelişti. Bunun dışında gerek Ayaş Kaymakamımız gerekse de Belediye Başkanımız her karşılaştığımızda kıyafetlerimden övgüyle bahsederler. Ben bu halimle çok mutluyum. En büyük  hayalim gerçek kovboylarla tanışmak.”
Ayaş’ın kovboy muhtarının bir hayali daha var: ‘Yahşi Batı’ filmini çeken Cem Yılmaz’a kovboyluk öğretmek: “Silah  kullanmaktan ata binmeye, kement atmaktan giyinmeye kovboyluk ayrı bir  yetenektir. Eğer Cem Yılmaz isteseydi ona kovboyluğu öğretirdim.” (aa)