@idrisemen

'29 Yaş'a GBT kıskacı

'29 Yaş'a GBT kıskacı
'29 Yaş'a GBT kıskacı
Okula kayıtlı olmalarına rağmen 29 yaş üstü üniversite öğrencileri askere alınıyor. GBT sorgusunda kaçak görünen öğrencilere 1187 lira da ceza kesliyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Savunma Bakanlığı, ders kayıtları yapmalarına rağmen 29 yaş sınırını aştıkları için askerlikleri tecil edilemeyen, kaçak durumuna düşen öğrencileri yakalamak için harekete geçti. Öğrencilere askerlik tebligatı gönderilmeye başlanınca, birçok öğrenci eğitimlerine ara vererek askere gitmek zorunda kaldı. Bakanlık, öğrencilere bir darbe de Genel Bilgi Toplama sorgusuyla vurdu. Uzun dönem askerlik süresinin kısaltılması ile doğacak boşluğu asker kaçaklarını silah altına alarak doldurmaya karar veren Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçağı ve bakayaların silah altına alınması için İçişleri Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokolle, 2008 yılında Genel Bilgi Toplama’dan (GBT) aramaları düşürülen asker kaçağı ve bakayaların yeniden GBT’ye girmelerini sağladı. Bu uygulamayla GBT sorgusunda asker kaçağı olarak görünen birçok üniversite öğrencisi de yakalandığı yerde askere alınmaya başladı.
Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkân olmadığını belirterek bu kişilerin eğitime, askerliği tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. 28 Mayıs 2012’de Radikal bu durumu ‘29 yaş bunalımı’ başlıklı haberle gündeme getirmiş, haber üzerine sosyal medyada örgütlenen ve birçok siyasetçiyle görüşen öğrenciler krizin çözümü için sonuç alamayınca yargıya başvurmuştu. İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurdu. Mahkeme kararına karşılık YÖK, ağustos ayında üniversitelere bir yazı yollayarak 29 yaş sınırını aşan öğrencilerin ders kaydının yapılmasını, ancak askerlik tecillerine karışılmamasını isteyince üniversitelerde asker kaçağı öğrencilik dönemi resmen başlamıştı. Radikal bu durumu da ‘29 yaş’ta YÖK’ten geri adım’ başlıklı haberle gündeme getirdi.

‘Askere giden öğrenciler var’

Yakın Doğu Üniversitesi öğrencisi Uğur Küçük ile Ege Üniversitesi öğrencisi Hakan Tepe GBT sorguları sırasında asker kaçağı olarak göründükleri için askerliğe alınma işlemleri başlatıldı. Öğrenciler, asker kaçağı oldukları için 1187 lira da para cezası ödeyecek. Öte yandan 29 yaş sınırını doldurdukları için üniversiteye kaydı yapılan ancak askerliği tecil edilmeyen binlerce üniversite öğrencisi üniversite eğitimine kaçak devam ediyor.
Kaçak olduğu için derslere dahi giremediğini söyleyen Ege Üniversitesi öğrencisi Hakan Tepe ise yaşadıklarını “Birçok arkadaşımıza askerlik tebligatı gelince eğitimlerine ara verip askere gittiler. Artık evden çıkmaya korkuyoruz. Bizim tek istediğimiz eğitimimiz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesi. Bunun yapılması için de imza kampanyası başlattık” sözleriyle anlattı.
Öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesinin anayasaya aykırı olduğunu ve askerlik kanunu için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyleyen avukat Oğuz Evren Kılıç ise “29 yaşını doldurmuş kişilerin okul kayıtlarının yapılmasını sağlarken diğer yandan bu kişileri silah altına almak eğitimlerini sürdürmesini engelliyor. Yapılan insan hakları ve anayasaya açıkça aykırıdır” dedi.Ders kayıtları yapılmasına rağmen askerlikleri tecil edilmediği için birçok arkadaşlarının eğitimlerine ara verip askere gittiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi öğrencisi Uğur Küçük şunları anlattı: “2011 yılında genel afla üniversiteye döndüm. Tatil için memlekete gitmiştim. GBT sorgusu sırasında jandarmaya yakalandım. 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmem gerekiyordu. Üniversitede okuyorum. 12 ay askerlik yapmamı istiyorlar ve para cezası verdiler. Kıbrıs’tan, Türkiye ’ye gelemiyorum. Biz öğrenciler okulumuz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesini talep ediyoruz.”

‘Türkiye’ye gelemiyorum’

 Ders kayıtları yapılmasına rağmen askerlikleri tecil edilmediği için birçok arkadaşlarının eğitimlerine ara verip askere gittiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi öğrencisi Uğur Küçük şunları anlattı: “2011 yılında genel afla üniversiteye döndüm. Tatil için memlekete gitmiştim. GBT sorgusu sırasında jandarmaya yakalandım. 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmem gerekiyordu. Üniversitede okuyorum. 12 ay askerlik yapmamı istiyorlar ve para cezası verdiler. Kıbrıs’tan, Türkiye’ye gelemiyorum. Biz öğrenciler okulumuz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesini talep ediyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/116157111615716

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bedelli Askerlik ve Profesyonel Ordu - ad.demir

  Askerlik sistemi sadece ogrenciler icin degil genc yasta yuklenilen sorumluluk geregi is hayatina erken atilmis, devaminda evlenip coluk cocuga karismis insanlar icin de buyuk bir sorun haline gelmis durumda. Ogrencilerin okuma hakki elinden alinamayacagi gibi isini kaybetme luksu olmayan insanlari da zorla askere alip ailelerini magdur etmeye kimsenin hakki yok. 600bin kisilik ordumuz varken 650bin bakaya ve yoklama kacagi olusu, sistemin tikandiginin ve gunun sartlarina uymadiginin bir gostergesi. Sayica, avrupadaki muadilleri gibi az ancak teknolojik kabileyetleri yuksek modern bir orduya gecis yapmanin zamani geldi. Bu gecisi saglamak, insanlari bir nebze de olsun rahatlatmak icin ilk adim makul bir bedelli askerlik olmali. 2011'de, sadece zengin ve keyfi kacan kesim icin ciktigi belli olan bedelli askerlikte 30 yas 30 bin tl yerine 25 yas 15 tl gibi cok sayida insanin yararlanabilecegi bir yasa hem maddi kaynak yaratir hem de kacak sayisini ciddi sekilde azaltir. Devaminda elde edilen kaynagin tamaminin profesyonel ordu icin harcanarak askerlik surelerinin de herkes icin 2-3 ay gibi bir sureye cekilmesi tum sorunlari cozecektir. Okumak isteyenin okumaya devam etmesi, isinde ilerleyip uretimde bulunmak isteyenlere engel koymamak hem ulke icin, hem de bireysel bazda yasanan sosyal sorunlarin cozumu icin son derece onemli bir hal almis durumda.

  Bu sorun hal edilmeli - bizeke

  29 yaşını geçip de öğrenci olan kişlerin askere gitmemelerinin birçok nedeni var.Bu nedenlerden birisi askere gitmek için aile ve iş durumu . Erkekler hem okuyor hem de çalışıyor.ana babalarına eşlerine çocukların bakıyorlar.Diğer taraftan da öğrenimlerini bitirmek istiyorlar Bunlar nasıl askere gitsin? Baktığı kendisine muhtaç olan ailesini nasıl öyle bıraksın? Terörün de durduğu bir ülkede bu kadar askere ihtiyaç olmadığı bir gerçek. Hal böyleyken bu sayıda bir ordu beslemenin anlamı nedir? Bu sayı azmış gibi bir de öğrenci olan yaşları 29 geçen insanları askere alarak aileleri yanında kendilerinin de hayatlarıyla oynanıyor.ANAYASA MADDE 42.? Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.Ayrıca ortaya çıkan çok önemli bir konu da askerlik yapanlar arasında intihar vakaların terörde kaybettiğimiz şehit sayısından da fazla olması. Askerlik müessesinde birçok sorunlar olduğu intibası gittikçe yaygınlaşıyor.Bu konularda çok uzun bir yazı yazılabilir. Ancak sorunun çözümü için neler yapılmasından bahsetmek çok daha isabetli olur düşüncesindeyim. Askerlik hizmeti muhakkak profesyonelleşmeli.Çağın gereklerine uygun şekile kavuşmalı. Şu anda bizde askerlik hala on yıllar evveliki savaşlar dikkate alınarak dizayn edilmiş. Oysa zamanımızda teknolojiye dayalı bir savaş stratejisi hakim.Asker sayısının fazlalığının hiçbir önemi yok. Savunma halinde elindeki teknolojiyi kullanabilecek personel gerekli. Bu konular televizyonlardan çok sık tartışma proğramlarında konuşuldu.. Son söz yaşı 29 u geçse bile halen öğrenci olanların askere alınması,ahlaki vicdani ve hukuki değildir.Sayın Başbakanımızoın bu konuyu hal edeceğini umut ediyoruz.

  bedelli askerlik şart - modbedelli

  iş ve aile düzenimizi askerlik öncesi kurmuş olduğumuzdan askere gitmemiz halinde bu düzenimizi kaybetme endişesindeyiz her ay vergisini ödeyen çalışan ve istihdam yaratan vatandaşlarız yeniden bedelli askerlik yasası çıkarılarak bizlerin ailelerimizin ve çalışanlarımızın mağdur olmaları engellenmelidir

  Marabalığa Son! - halukaka

  Tayyip'in oğulları askere gidiyor mu ki gariban vatandaşın evlatları askere gitsin? Hem, 90lı yıllarda benim bütün arkadaşlarım gitti. İçlerinde kafayı çizip yarı deli gelen var. O yakalamak uğruna dağlarda bayırlarda aç suzuz gezip, canlarını tehlikeye atıp yakaladıkları adamlar bugün el üstünde tutuluyor, arkadaşlarım 40-45 yaşında maaşlı çalışıp %55 vergi verip abuk subuk TV dizileri izleyerek ömür dolduruyor... Siz eşek olursanız semer vuran çok olur. 20 senedir gitmiyorum. Sırf gitmemek için yurtdışına yerleştim. Çok ısrar ederlerse pasaportu da veririm, artık ne isterlerse yaparlar o pasaportla. Çünkü ben olayı 20 sene önce çözmüşüm. Her sitesinde her kentinde nikahsız bir karısı bulunan, akşam haberlerinde balya balya parayı gözümün içine sokan malum (tırnak içinde) iş adamı gibiler güney doğuda yatırım yapsın, parasına para katsın diye BEN, ortalamadan fakir halimde, gidip de canımı tehlikeye ATMAM AGA! Ayrıca her imkanını askere gitmemek için kullanan birisini zorla göndermeye çalışmanın da YÜZSÜZLÜK olduğunu düşünüyorum.

  bu ne inat ya... bu kime inat böyle... - Agér

  Allah onları kahretsin, bu hükümet ve ordunun nedir gençlerden istediği. bir ülke düşünün her kurumu ile sürekli genç nufusuna saldırsın. olacak iş mı? erdoğan neyin intikamını almaya çalışıyor. Gezinin mi? yoksa başka hesaplar peşinde mi?

  Bunalim - Kay.Binboga

  Erdoganin Gezi intikami bu