29 yıl sonra Taksim

Taksim Meydanı'nda, 29 yıl aradan sonra ilk kez 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi,'nin de bulunduğu heyet Dolmabahçe Parkı'nda buluştu.

İSTANBUL - Taksim Meydanı'nda, 29 yıl aradan sonra ilk kez 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi,'nin de bulunduğu heyet Dolmabahçe Parkı'nda buluştu. Heyet Taksim'e önce otobüsle götürülmek istendi. Çelebi, bunu reddetti. Önde Çelebi ve meslek odalarının başkanları vardı. Heyetin arkasında yaklaşık 750 kişi toplanmıştı. Grubu bir polis topluluğu çevreliyordu. Gümüşsuyu, sloganlarla çıkıldı. Ellerde karanfiller vardı. Ayaspaşa'daki evlerden alkışlar yükseliyordu. Grup, 1977 yılında 36 işçinin öldürüldüğü, en son 1978 yılında çıktıkları meydana 29 yıl sonra yeniden girdi.
'Hapishaneye döndü'
Kazancı Yokuşu'ndaki heykelin üzerinde konuşan Çelebi, sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmeyecek bir uygulamayla yüz yüze geldiklerini belirterek "Artık Taksim, İstanbul ve tüm Türkiye miting alanı" dedi. 1 Mayıs çelenginin polis tarafından parçalandığını vurgulayan Çelebi, şöyle konuştu: "Bir çiçeğe bile tahammül edemeyenlerden demokrasi beklenemez. Vali Muammer Güler, İstanbul'u hapishaneye çevirdi."
Çelebi, daha sonra yaptığı topantıda halkın cezalandırıldığını vurgulayarak şöyle konuştu: "İstanbul'da terör estiren, hukuku ayaklar altına alan vali istifa etmeli."