'2B işgalcilerine yargı yolu açılıyor'

Tapu Yasası'nda değişiklik içeren ve orman kadastrosuna yeni düzenlemeler getiren yasa tasarısı TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda benimsendi.

ANKARA - Tapu Yasası'nda değişiklik içeren ve orman kadastrosuna yeni düzenlemeler getiren yasa tasarısı TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda benimsendi. CHP'li Erdal Karademir'in düzenlemeyle orman işgalinin artacağı, 2B işgalcilerinin mahkemeye akın edeceği eleştirisi üzerine komisyonda tartışma yaşandı.
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, getirilmek istenen düzenlemeyle kadastrosu tamamlanan ve tapusu olmayan kişilere 10 yıl geriye dönük olarak hak arama olanağı getirildiğine dikkat çekti. Karademir "2B arazilerini işgal edenler, hak talep etmek için mahkemelere koşacak. Orman arazisi üzerinde ev yapıp ceza almış bir başbakanımız var" dedi. Bunun
üzerine Komisyon Başkanı AKP'li Mustafa Demir ile milletvekilleri, "Elinde belge var mı?" diye bağırdı. Karademir de, "Sayın Başbakan 10 ay ceza almış, para cezasına çevrilmiş. Sicilinden silinmiştir" dedi. AKP'li Nusret Bayraktar'sa Erdoğan'ın belediye başkanlığı sırasında orman arazisinde altı villasının bulunduğu iddiasını ortaya attığını, ancak Erdoğan'ın "İspat edin üçünü size vereceğim" dediğini anlattı.
Orman Bakanlığı temsilcisi de karşı
Karademir, düzenlemeyle ilgili Orman Bakanlığı temsilcisinin görüşünü sorunca bakanlığın Hukuk Müşaviri Nalan Aydın, hak sahibi olmayanların itirazına ilişkin Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi'nin kesinleşmiş kararları bulunduğunu anlattı ve "Böyle bir düzenleme orman işgalini artırır" dedi.