3.5 yıl sonra gelen görüntü

Ülke genelinde eşgüdümlü olarak 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerinde başlatılan ve üç gün süren 'Hayata Dönüş' operasyonunda 563 güvenlik görevlisi ve 154 mahkûm hakkında açılan davaya dün Çanakkale
Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

ÇANAKKALE - Ülke genelinde eşgüdümlü olarak 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerinde başlatılan ve üç gün süren 'Hayata Dönüş' operasyonunda 563 güvenlik görevlisi ve 154 mahkûm hakkında açılan davaya dün Çanakkale
Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bir askerle dört hükümlünün öldüğü Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde kaydedildiği belirtilen görüntüler, hükümlü avukatı Gül Kireçkaya'ya nihayet teslim edildi.
Mahkeme Başkanı Hayri Demir, hükümlü avukatının uzun süredir talep ettiği operasyon görüntülerinin bir kopyasının Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gönderildiğini açıkladı. Demir, operasyon görüntülerinin yer aldığı CD'nin bir kopyasını avukat Kireçkaya'ya teslim etti.
3.5 yıl önce istediği görüntülerin yeni geldiğini belirten avukat Kireçkaya, "Biz bu görüntüleri ilk talep ettiğimizde emanette olmadığı söylenmişti. Şimdi, nereden çıktı merak ediyorum. Görüntüleri izledikten sonra bu konuda bir açıklama yapacağım" dedi.
Operasyon sırasında ölen jandarma er Mustafa Mutlu'nun ölümünden sorumlu tutulan tutuklu Muharrem Güzel'in avukatı Erkan Tarak, tahliye talebinde bulundu. Güzel, "Yeni ceza kanunu dikkate alındığında benim bu suçtan dört yıla yakın tutukluluğum var. Mağdurum, tahliyemi istiyorum" diye konuştu. Ancak mahkeme heyeti, Güzel'in tutukluluğunun devamına karar verdi.
Mahkeme başkanı, avukat Gül Kireçkaya'nın talebi üzerine Çanakkale Belediye Başkanlığı'na yazı yazılarak, operasyonda görev alan bir müdür, üç onbaşı ve dokuz itfaiye erinin isimlerinin bildirilmesini istedi ve sonraki duruşmada bu kişilerin tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Duruşma 5 Ocak 2005'e ertelendi.