3.8'lik artçıda da can kaybı

Erzurum'un Çat ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde hasar gören 20 köy afet bölgesi ilan edilecek.

ERZURUM - Erzurum'un Çat ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde hasar gören 20 köy afet bölgesi ilan edilecek. Erzurum'da önceki gün meydana gelen 3.8'lik artçı sarsıntıda duvarının altında kalan 7 yaşındaki Resmigül Yıldırım'ın da ölmesiyle ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, "En çok etkilenen 20 köyü afet bölgesi ilan edeceğiz. Bazı köylerimizin de jeolojik nedenler dolayısıyla yer değişimi gerekiyor" dedi.
12 köyde 576 ağır, 342 orta hasarlı konut tespit ettiklerini açıklayan Erbakan, "Kışın kar yükü de yıkımlarda rol oynamıştır. 5.1 büyüklüğündeki bir depremde bu kadar hasar olmasının temel nedeni ise yapı tekniği" diye konuştu.
Vali Mustafa Malay ise Aşkale, Ilıca ve Çat'a bağlı toplam 10 köyün oturulamaz durumda olduğunu söyledi. Malay, şu anda 1700'e yakın evin boşaltıldığını, vatandaşa çadır dağıtıldığını açıkladı. Ayrıca, Ziraat Bankası Erzurum Merkez Şubesi 999999 numaralı hesaba bağış yapılabileceğini belirten Malay, can kaybı olan ailelere acil ihtiyaç için 1'er milyar, diğer depremzedelere ise 250'şer milyon lira yardım yapıldığını söyledi.