@idrisemen

3 dairem yandı 4 de dükkân

3 dairem yandı 4 de dükkân
3 dairem yandı 4 de dükkân

Fotoğraflar: Sebati Karakurt

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 3 mahalledeki sokağa çıkma yasağı bugün 12'nci gününde. Mahalleler büyük oranda terk edilmiş durumda. Kalanlar ölüm korkusu ve yokluğun yanı sıra yangınlarla boğuşuyor. İsmet Yıldız "3 gün önce patlamada alev alan evim ve işyerlerim harabeye döndü" diyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

SİLVAN - Silvan’da 12 gün önce Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken dün bu bölgelerde sürekli patlama sesleri duyuldu. HDP heyeti polis ve askerin geniş güvenlik önlemi aldığı mahallelere girmeye çalışırken asker havaya ateş açtı. Mahalleye girmeye çalışan 50’ye yakın kişi gözaltına alındı. Şehir merkezinin giriş çıkışları akşam saatlerinde araç trafiğine kapatıldı. Su ve elektriğin verilmediği 3 mahallede 10 bin kişiden fazla insanın göç ettiği belirtiliyor.

HDP’LİLER ALINMADI

Hendeklerin bulunduğu Konak, Tekel ve Mescit mahalleleri etrafındaki tepelere birer kilometrelik arayla tanklar konuşlandırılmış durumda. 3 mahallede Özel Harekât timlerinin yanı sıra uzman askerler operasyon yürütüyor. Zırhlı araçlar tarafından kuşatılan mahallelere dün HDP heyeti girmek istedi. Ancak güvenlik güçleri sokaklarda PKK tarafından yerleştirilmiş patlayıcı tuzakları olduğu gerekçesiyle geçişe izin vermedi.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve İdris Baluken’in de bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup Tekel Mahallesi’ne girmeye çalışırken asker havaya ateş açtı. Polis tarafından gruba yapılan müdahalede 50 civarında kişi gözaltına alındı.

ELEKTRİK VE SU YOK

3 mahalleden son zamanlardaki çatışma sürecinde yaklaşık 10 bin kişinin ayrıldığı belirtiliyor. Bu bölgelerde bir haftadır elektrik ve su da yok. Çok az sivilin kaldığı mahalleye giriş çıkışlara güvenlik güçleri tarafından izin verilmiyor. 10 gün boyunca çatışma bölgesinde kaldığını söyleyen 65 yaşındaki Mehmet Şerif Coşkun yaşadıklarını, “10 gündür Tekel Mahallesi’nden çıkamıyordum. Evde içecek suyumuz ve yiyecek erzakımız kalmadı. Dün sabah saatlerinde polis mahalleden çıkmamıza izin verdi. Şu anda mahallede sadece yaşlılar kaldı” sözleriyle aktardı.

PATLAMA YANGINLARI

Silvan’da patlamaların yoğun olarak yaşandığı bir diğer mahalle olan Mescit’te de bu patlamalardan kaynaklanan yangınlar meydana geldi. Giriş çıkışlar yasak olduğu için yangınlara müdahale edemediklerini söyleyen itfaiye çalışanları sokağa çıkma yasağının kalkmasını beklerken, evleri ve işyerleri yananlar ise perişan. 3 gün önce yaşanan bir patlamada işyerinin alev aldığını söyleyen İsmet Yıldız, “Tam 3 gündür evim ve işyerlerim yanıyor. 3 dükkanım ile 4 dairem neredeyse harabeye döndü. Evimin bulunduğu caddenin başında itfaiye ekipleri ile sokağa çıkma yasağının kalkmasını bekliyoruz. Şu ana kadar 300 bin lira zararım oldu” dedi.

YARDIMLAR ELDE KALDI

Yardım için günde ortalama 80 ailenin kendilerine başvurduğunu söyleyen Silvan Belediyesi yetkilileri, çeşitli yerlerden yardım geldiğini ancak dağıtamadıkları için beklettiklerini belirti. Belediyenin Halkla İlişkiler danışmanlarından Nuroj Geçmez, ilçedeki sıkıntıları şöyle anlattı: “Silvan halkı hastaları şehir dışına nakletti. Her gün onlarca aile yardım için bize başvuruyor. Şu ana kadar şehirden 10 bin kişi göç etti. Iıda ve barınma sorunu var. 3 mahallede altyapı tamamen çökmüş durumda. Altyapı onarımı yapılamadığı için halen bu 3 mahalleye su ve elektrik verilemiyor.”

BİRLİKTE KARŞI ÇIKALIM

Şehirde yaşanan çatışmalardan dolayı sivil halkın zarar gördüğünü ve çatışmaların durması gerektiğini söyleyen Silvan halkı ise “Defalarca Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Her seferinde daha çok insan hayatını kaybetti” diyerek tepkilerini dile getiriyor. Çatışmalardan dolayı şehirde huzur kalmadığını söyleyen imam Mehmet Sıddık Gösteriş, “Malazgirt Savaşı’nda atalarımız beraber savaştı. Kurtulup Savaşı’nda dedelerimiz beraber savaştı. Bu savaşa karşı da hep beraber karşı çıkalım” dedi.