3. havalimanı ihalesine çıkılıyor

Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul ’a yapılacak 3. havalimanı için ‘bugünlerde’ ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Radikal’in 29 Ekim sayısında manşetinden duyurduğu adresi doğrulayan Yıldırım, 3. havalimanının, Karadeniz kıyısında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki eski kömür ocaklarının bulunduğu yerde olacağını açıkladı.
Bakan Yıldırım, “Dünyanın en büyük projelerinden olacak. Karadeniz kıyısında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında eski kömür ocaklarının olduğu yerde 90 milyon metrekare alan üzerine kurulacak. Oralarda 100 metrelik çukurlar var, oraları doldurulacak ve havalimanı haline getirilecek” dedi. BMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini anlatan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, hükümetin duble yollarda yeni hedefinin beton yol olduğunu da açıkladı.

Duble yol hedefi
Duble yollarda 2015 yılında 26 bin 500 kilometreye ulaşmak istediklerini, duble yollarla 2.31 milyon ton daha az karbonmonoksit salınımı söz konusu olduğunu belirten Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Yapılan bu bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufu katkısı 14.4 milyar lirayı aşmaktadır. Bölünmüş yollarla kazalarda can kaybı yüzde 41 azaldı. Geçen bayram hiçbir kamyon ve otobüs kazası olmadı” dedi.