'3. havalimanı yeşil olacak'

'3. havalimanı yeşil olacak'
'3. havalimanı yeşil olacak'
İstanbul'a 3. havalimanın 'yeşil bir bina' olacağını söyleyen Amerikalı mimar Rasekh, "Teklifim oraya havalimanı dışında başka bina yapılmaması" dedi.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da kurulacak 3. havalimanı projesinin detayları, basına yansıdığı anda pek çok tartışmanın fitilini ateşledi. Kimisi yer seçimini yanlış buldu, kimisi büyük bir ormanlık alanın tahrip edileceğini söyledi. Radikal’e konuşan projenin mimarı Sidney Rasekh, eleştirilere yanıt verdi. Proje kapsamında havalimanının yılda 150 milyon yolcu ağırlayacağını belirten Amerikalı mimar, “Bu kapasiteyi kaldırabilecek, aynı zamanda güvenilir, ulaşılabilir ve kullanılabilir bir projeye ihtiyacımız var” dedi.
Bölgenin havalimanı için en uygun yer olduğunu savunan Rasekh, yer seçimini şu sözlerle açıkladı:
“Bir havalimanı inşa etmek istiyorsanız tercih edeceğiniz bölgenin düz olması gerekli. Ve eğer dikkatlice bakarsanız, İstanbul’da bir havalimanı için tek uygun alan da burası. Çünkü diğer alanlar ya tarım arazisi, ya orman ya da sulak bölge.”
Çevrenin büyük ölçüde zarar göreceği eleştirilerine karşı çıkan Rasekh, yeni havalimanının çevre dostu ‘yeşil bina’ olacağını ve güneş enerjisinden yararlanarak kendi enerjisini kendi üreteceğini ifade ederken, arıtma sistemi sayesinde de kendi su ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Havalimanlarının büyük enerji harcadığını dile getiren Rasekh, insanların ‘yeşil bina’nın önemine kulak vermesi gerektiğine dikkat çekti. 

‘Bölge maden arazisi’ 

Bölgede yer alan ormanların tahrip edileceği endişesini yanıtlayan mimar, arazinin büyük bir bölümünün maden ocakları tarafından tahrip edildiğini söyledi. Rasekh, “Projenin yapılacağı alan uzun yıllar boyunca maden arazisi olarak kullanılmış. Kesinlikle ormanla bir bağlantısı yok. Sadece madenlerin güvenliğini sağlamak için sonradan dikilen tek tük ağaçlar var. Ben inşaat sırasında hiç ağaç kesilmeyecek demiyorum. Ancak bizim önerimize göre kesilen ağaç sayısı kadar yenisi dikilecek” diye konuştu.
Sidney Rasekh, “Eğer planım tamamen uygulanırsa havalimanı çevresindeki yapılaşma sınırlandırılacak. Benim teklifim havalimanı dışında yapılaşmaya kesinlikle izin verilmemesi” dedi.
Havalimanı için bazı göllerin doldurulacak olmasıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Rasekh, “Bölgede yer alan göletler 1 ile 5 metre arasında derinliğe sahip yapay göletler. Pek çoğu maden ocakları tarafından açılmış ve içi de yine bu ocaklarca suyla doldurulmuş. Hiçbir şekilde doğal su kaynakları değil. Doldurulmalarının çevreye olumsuz bir etkisi olmayacak” diye konuştu. 

Taksim’e 15 dakika 

İstanbul’un en büyük sorununun ulaşımdan kaynaklandığını dile getiren Rasekh, yeni havalimanından bağlanacak hızlı tren hattıyla Taksim Meydanı’na 15 dakikada ulaşılabileceğini, 3. köprü ve Marmara Otoyolu inşası sonrası yapılacak başka bir tren hattıyla da Sabiha Gökçen Havalimanı’na raylı sistem bağlantısı kurulacağını ifade etti.

“İstanbul’u Maslak’a çevirmemeliyiz”
Amerikalı mimar Sidney Rasekh “Daha önce de söylediğim gibi, İstanbul’u bir Maslak’a çevirmemeliyiz. İstanbul en az 7 bin yıllık tarihi dokuya sahip bir şehir. Bu şehrin tarihi dokuya saygılı bir şekilde yapılaşması gerekir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/110871711087173

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kim bu adam? - ArdenAdam

  İnternet üzerinde türk kaynaklardan başka bilgi bulamıyorum bu mimara dair. Amerikadan getirilen mimarın bi sitesi bi wikipedia bilgisi neyin olur. Yok mu hiç yabancı bazlı, adam buraya gelmeden önce varolan bilgi kaynağı? Hesapta şirketi varmış Urban Green Global diye internet'e yazıyorum harun yahya tv'de röportajı çıkıyor. Kim bu adam? Daha önce neler inşaa etmiş?

  Bu adam şehir planlamacılığından anlayan biri değil - gamsizdansoz

  Ayrıca bir tüccar. Başbakan ve Bayraktar'la olan yakın iş ilişkileriyle bilinen biri. Mimarlığına ve yeşil İstanbul konusunda ettiği laflara kanmayın. İstanbul'a büyük ölçekli planlama, hele de havaalanı veya başka planlamalar yapmaya yetkin biri değil. Yabancı mimar imajı, İstanbul'daki rantın, sömürünün üzerini örtmek için kullanılan şık bir kılıftır. Aynı şeyi Zaha Hadid'i kullanarak yapmaya çalıştılar. İnanmayalım ve 3. köprüye, havaalanına karşı çıkalım. Bütün bunların bedelini TOKİ konutlarında ikamet etmeye zorlanan insanlar ödüyor şimdilik ama ileride hepimiz ödeyeceğiz.

  mimar - akropol

  Bravo. Yeterki rant vampirleri mimarin ilkelerini hice saymasinlar.