3. havalimanının yeri değişmeyecek

3. havalimanının yeri değişmeyecek
3. havalimanının yeri değişmeyecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan; ''İstanbul'un 3'ncü bir havalimanına ihtiyacı olduğu malum. Bu çerçevede teknik düzeyde geçmişte tüm çalışmalar yapılmış ve havaalanını yeri belirlenmiş. Havaalanının yerinin değiştirilmesi gibi bir husus kesinlikle söz konusu değildir'' dedi.

MM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bütçe, kesin hesap ve Sayıştay raporu sunumunu ve bakanlığın çalışmalarını görüşmelerinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"HAVALİMANINI YERİ DEĞİŞMEYECEK"

Şuanda sadece 7 havalimanından diğer 53 havalimanına uçuş gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Elvan, ''Çapraz uçuş sayımızı artırmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak da özellikle uçak firmalarımız sıcak bakmıyorlar. Biz onlarla müzakere halindeyiz. İç hatlardaki yolcu sayımız daha da yukarı çekelim. Bizim 53 havalimanımız var. Japonya kara parçası olarak bizden küçük olmasına rağmen 150'nin üzerinde havalimanı var. Türkiye 'deki havalimanı fazla mı, değil. İlave havalimanı yapılması gerekiyor mu? Evet yapılması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte yeni havalimanları yapacağız. Bizim özellikle kendi bölgesel uçağımızı imal etmek gibi bir hedefimiz var. Firmalarla görüşüyoruz. Şu anda TAİ'de o büyük gövdeli uçakların birçok parçası yapılıyor. Bu bir hayaldir yaklaşımları doğru değildir. Biz tüm haklarıyla telif haklarıyla böyle bir şey yapmak istiyoruz. Bir daha somut neticeye ulaştığımızda sizlerle paylaşacağız. 3'nücü havalimanıyla ilgili olarak şunları ifade edeyim. Çevreye yönelik duyarlık hepimizin duyarlılığı. Ama şunu da söyleyeyim. 3'ncü havalimanın yapılacağı yere giden arkadaşlarımız mutlaka vardır. Orada açılan onlarca çukur. 60 yıldan beri o arazi delik deşik edilmiş önemli bir kısmı. O arazide önemli kesimi de bataklığa dönüşmüş. 3'ncü havalimanı için seçilen bu arazi bir anlamda o bölgede havalimanıyla birlikte önemli ölçüde ıslah edileceğini düşünüyorum. Ormanla ilgili olarak kesilen ağaca ilave olarak 5 katı ağaç dikileceği ifade edildi. İstanbul için 3'üncü havalimanına ihtiyacı olduğu malum. Bu çerçevede teknik düzeyde geçmişte tüm çalışmalar yapılmış ve havaalanını yeri belirlenmiş. Havaalanını yerinin değiştirilmesi gibi bir husus kesinlikle söz konusu değildir'' dedi.