3. köprü güzergahındaki ormanlara otel ve AVM mi yapılacak?

3. köprü güzergahındaki ormanlara otel ve AVM mi yapılacak?
3. köprü güzergahındaki ormanlara otel ve AVM mi yapılacak?
TBMM'den İstanbul Kuzey Ormanları'ndan geçen üçüncü köprünün bağlantı yollarının güzergahında otel, AVM yapılmasının önünü açan bir düzenleme yapıldığı ortaya çıktı.

RADİKAL-Meclis’ten torba yasa içinde geçirilen bir maddeyle İstanbul ’un akciğerleri olan Kuzey Ormanları’na yapılaşmaya izin verildiği öne sürüldü. İddiaya göre düzenlemeyle, inşaatı süren 3’üncü köprünün bağlantı yolları güzergahına AVM ve otel gibi tesisler yapılabilecek. Yapılaşmanın önünün Torba Yasa ile TBMM’den geçen bir madde olduğu dile getiriliyor. 1 Mart 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan, Torba Yasa’da Orman Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesine bir fıkra eklendi. Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt'un haberine göre, bu fıkraya göre, karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden herhangi bir bedel alınmayacak.


PARA GETİREN TESİS YAPACAKLAR

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, söz konusu düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bu maddeyle, gelir getirici ve kalıcı olan bölgeleri yandaşlarına vermek için yol açacaklar. Ormanlar tahrip edilerek 3. Köprü ve Körfez geçişlerinde otel, benzin istasyonu, restoran gibi para getiren bu tür yapıları çokça göreceğiz” diye konuştu.
Devlete alımlarda birçok kurum için Kamu İhale Kanunu’nun 100’ün üzerinde değişiklikle devreden çıkarıldığını kaydeden Demiröz, “Bu maddeyle, Körfez, 3. Havalimanı ve 3. Köprü yollarında yapılacak tesisler ihaleyi alan kişilere verilecek. Orman içine yapılan bu tesislere vatandaşlar da para ödeyerek girecekler. Hukuka saygı gösterilmeden kanunla yandaşlara yol açılıyor.”


ÜSTÜ GİZLENMİŞ RANT


Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın Anayasa’nın 169. Maddesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı çıkarılan kanunlarla ormanların tahribine devam edildiğini söyledi.30 Mart 2014 mahalli seçimler ve tapelerin gölgesinde TBMM’den geçirilen Torba Yasa’nın rantın önünü açtığını dile getiren Küçükaydın, her hangi bir bedel alınmadan Anayasa’ya aykırı olarak kamu kurumu adı altında rantiyeye izin verilmesinin önünün açıldığına vurgu yaptı. Küçükaydın, “Bu yasal düzenlemeden İstanbul Kuzey Or-manları’ndan geçen 3’üncü Köprü, otoyol ve bağlantı yolları güzergâhı başta olmak üzere, Türkiye ’nin en kıymetli orman alanları içinden geçen karayolları güzergâhlarındaki orman alanlarından bedelsiz olarak, üstü gizlenmiş biçimde rant uğruna üçün-cü kişilere izinler verilebilmesine ola-nak sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

İŞTE O MADDE


1 Mart 2014 tarihli ve 28928 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesine eklenen fıkraya göre, karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda “Devlet ormanlarında, erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapıları ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak kaydıyla izin verilir. Devlet idareleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan, işletilen, işlettirilen veya yap-işlet-devret modeli esas alınarak yaptırılan ve işlettirilen bu tesislerden herhangi bir bedel alınmaz.”


  http://www.radikal.com.tr/131437613143763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biliyoruzki - efeg27

  Haber biraz komik olmuş :)) bahsedilen konuyu zaten deflarca dile getirdik lakin AKP bunu yapmaya mecburdu zira yandaşlarına vanata sağlaması gerekiyor, bunun en kolay yolu İstanbul da arsa sağlanması ama fiziksel olarak iki alternatif var ya ormanlar ya boğaz... şimdilik sıra ormanlarda, ilk önce kesilip biçilip rant sağlanacak ve bu rantda afiyetle yenecek. Geriye çöl gibi bir şehir kalınca ya terkedilecek yada boğaz doldurulup bir 20 yılda idare edilecek, sonrası zaten kesin ölüm. Ankara da aynı işlem AOÇ ve askeri birliklerin arazileri için uygulanıyor, İzmiri henüz! ele geçiremedikleri için iştahlarını kabartıyor ama uzaktan seyrediyorlar, fırsat kolluyorlar, belediyeyi çalıştırmamak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.

  Abartmayalım - Dedemkorkut

  Yazdığınız maddede sınırlar belirlenmiş. Yol veya otoyollarda bir kısım tesisler, dinlenme ve park alanları, akaryakıt istasyonları vs. olur, Madde bunu amir. Yani abartıp köpürtmeye mahal yok.

  birazcık beyni çalışan.. - kaşınan adam

  Bunu haber diye yazmak bu gazeteyi okuyanlara biraz hakaret olur.Tayyip Erdoğan 3. köprü güzergahını açıkladığından bu yana yüzlerce belkide binlerce defa yazılıp anlatılmadımı?Asıl amacın yandaşlara yeni rant alanları yaratmak olduğu.Yavaş yavaş beyinlerinde kötü niyetlerini açıklamaya ,içlerinde pislikleri kusmağa başladılar.