3. Köprü yanlış yere mi yapıldı?

3. Köprü yanlış yere mi yapıldı?
3. Köprü yanlış yere mi yapıldı?
AKP'nin Yavuz Sultan Selim adını vermesiyle büyük tepki toplayan 3. köprünün, projede belirtilen yerin dışında yanlış bir noktada yapıldığı ortaya çıktı.

3. Boğaz Köprüsü’nün projede belirtilen yerin dışında yanlış bir noktada yapıldığı bu nedenle köprüyle ilgili tüm imar planlarının Bakan Binali Yıldırım imzasıyla iptal edildiği öğrenildi. Aydınlık gazetesinden Bekir Batu'nun haberine göre, köprü güzergâhında binlerce ağaç da yok yere kesilmiş oldu.

Temeli geçtiğimiz aylarda atılan ve ismi tartışma konusu olmaya devam eden 3. Boğaz Köprüsü’nün (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) imar planlarında ve projede belirtilen yerde yapılmadığı, yanlış bir güzergâhta yapılmaya başlandığı ortaya çıktı. Yanlışlığın ortaya çıkmasından sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, köprü ve köprü güzergâhıyla ilgili yapılan mevcut imar planlarının tamamını iptal etti.

11 Haziran 2013 tarihinde Bakan Binali Yıldırım imzasıyla yapılan iptal kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere köprü güzergâhının geçeceği bölgede sınırları bulunan 15 ilçenin belediye başkanlıklarına gönderildi.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: KUŞ YOLLARINA RASTLADIK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü'nün güzergahında bazı yerlerde mecburi sapmalar olduğunu bildirerek, "Mesela kuş yollarına rastladı Riva deresinde. Orada hafif yolu değiştirdik. Kaynak sularına rastlayan bölgeler oldu, değiştirdik. Böyle mecburi ufak tefek değişikliklerin planlara işlenmesi lazım" dedi.

Yıldırım, Bingöl Havalimanı'nın açılış töreni öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul'a yapılan 3. Boğaz Köprüsü'nün imar planının iptal edildiğine yönelik çıkan haberlerin sorulması üzerine Yıldırım, bunun tamamen gerçek dışı ve talihsiz bir haber olduğunu söyledi.

Projenin güzergahı ve köprünün yeriyle ilgili herhangi bir yanlışın olmadığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: "Yanlış yapılan bir iş yok. Düzmece bir haber. Şu var. Köprü güzergahında bazı yerlerde mecburi sapmalar oldu. Mesela kuş yollarına rastladı Riva deresinde. Orada hafif yolu değiştirdik. Kaynak sularına rastlayan bölgeler oldu, değiştirdik. Böyle mecburi ufak tefek değişikliklerin planlara işlenmesi lazım. Yapılan işlem budur. Yoksa köprüyü gelişi güzel yapıyoruz sonra 'kusura bakmayın, yanlış oldu', bu ciddiyetsiz bir şey. Maalesef farklı bir işlemi tamamen çarpıtarak, yanlış bir şekilde verilmiştir. Kafa karıştırmaya yönelik bir haberdir."

Ağaçların yanlış yere kesildiği iddialarını da değerlendiren Yıldırım, "Yeşil konusunda gereken hassasiyet gösteriliyor. 400 hektarlık alanda yapılan yol çalışmasına mukabil 6 farklı noktada 1400 hektarlık bölgeyi ağaçlandırıyoruz" dedi. (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1141491114149140

  YORUMLAR
  (40 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Düşünün - marj

  Herifler köprünün yerini tutturamıyorlar, bir de nükleer santral yapacak aynı adamlar... Sonra da hay allah yeri tutmamış patladı diyecekler... Of ülkem ya...

  Equalizer001'e hatırlatma! - Kayzer1420

  Antakya'daki müdahalede;2 kişi gözünü kaybetti;1 kişi kafasından ağır yaralandı ,yaklaşık 20 kişi yaralı.Habertürk'e bak bakim haberi gösterirken nasıl da doğruları(!) vermiş:'Çıkan olaylarda 3'u güvenlik görevlisi 4 kişi ağır yaralandı' demiş.Merak ettim de acaba 4'üncü kişi de 'Akp gençlik kollarından' biri midir diye.Halktan birini söylemiyecekleri için geriye tek seçenek kalıyor: Oda 4'üncü kişinin akp gençlik kollarından biri olması. Habertürk,Kanaltürk,Ntv,Cnn,Beyaz tv...Bunlar, bırak 'sırf eleştiri olsun diye haber yapmayı' alenen doğru olan haberi tam tersinden verip insanlara yutturmaya çalışıyor.Yani senin 'sırf eleştiri' olsun diye eleştirdiğin radikal'i yukarıda saydığım yaltak medyayın iç yüzünü görünce intihar etmen lazım.

  GEREKSIZ ELESTIRI - Equalizer001

  Haber Aydinlik Gazetesi haberi olsa da Radikal haberin kaynagini dogrulamadan kendi gazetesinde yayinlamamali idi. Gazete olarak Iktidara muhalefet edebilirsin, ama yalan yanlis haberler yaparsan okuyucunun sana verdigi krediyi zamanla tuketirsin. Cunku okuyucu internette tum gazetleri okur ve gercegi cok kisa zamanda ogrenir. "Sen kendini biliyorsan, bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır. Unutma, gereksiz eleştiri sadece gizli hayranlıktır." __ Cengiz Aytmatov

  aydınlık gazetesinin haberine göreymiş - han123

  aman dikkat aydınlık gazetesinin haberine göreymiş. o zaman kesin katmerli yalandır.

  Ne oldu bu radikal gazetesine? - bernau

  Bu haberin baslangici ve devami birbirine uygunsuz. Köprü yanlis yere yapildimi, yapilmadimi? Bakan yanlislik yok diyor, haberin manseti bambaska. Birde binlerce agacin bos yere kesildigi bildiriliyor. Hangisi dogru? Muhalefet yapacagim derken radikal gazeteciligi unuttu gibi.

  GPS aletiniz de mi yok??? - Barnabycik

  Yap boz tahtasına döndürdünüz memleketi be!!! Beceriksiz şeyler...

  ... - yorumcunun teki

  ÇED raporu falan dinlemeden helikopterden yer seçince böyle oluyor demek ki... İşte bu ülke 10 yıldır böyle yönetiliyor da yeni yeni farkediyoruz. Taksim'e battı çıktı yol yaparken kaldırımı unut, ağacı kes, bütün milleti isyan ettir, helikopterden köprü yeri seç (köprü de dünyanın bilmekaçıncı büyük asma köprüsü ha, öyle dere geçişi falan değil) sonra su kaynağı çıktı, göç yolu çıktı diye imar planını değiştir, kimseyi dinlemeden hızlandırılmış tren yap, tarla yolu gibi ilkel rayda 140'la giden tren virajı alamayıp devrilsin, 36 kişi ölsün, üstüne bir de hesap verme... Daha aklıma gelmeyen nice muhteşem icraatlar... Demek ta oralarda bir yerlerde barış süreci de böyle yürütülüyor ki; Karayılan isyan ediyor, 'Hükümet Adım At' tişörtü giymiş vatandaş TOMA'yla sulanıyor... Dingonun ahırı gibi, kimseye sormadan her şeyin en iyisini tek bir kişi bilince böyle oluyor demek ki. Ha bir de telekinezi uzmanı jöleli gasteci başdanışman oldu, tam oldu. Bakalım daha ne muhteşem 'icraatlar' göreceğiz.