3. köprünün adı Yavuz Sultan Selim

3. köprünün adı Yavuz Sultan Selim
3. köprünün adı Yavuz Sultan Selim
İstanbul'da Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak 3. köprünün temeli atılıyor. Cumhurbaşkanı Gül, 3. Boğaz köprüsünün adınin Yavuz Sultan Selim olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan projenin 1 yıl önce 29 Ekim 2015'te bitirilmesi için yapımcı firmalardan söz aldı

İSTANBUL - 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımlarıyla yapılıyor.

Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan şunları söyledi: ''Tabii ki bugün 29 Mayıs. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un Fethi'nin bir karanlık çağı kapatarak bir aydınlık çağı açtığının 560. yıldönümünde sizlerle bir aradayız. Bu vesile ile bir kez daha İstanbul'un fethinin gerçekleştiren o şanlı padişahı komutanlarını rahmetle yad ediyorum. Ruhu şad olsun. Diyor ki Fatih; ''Hüner, bir şehir bünyâd itmekdür; Reâyâ kalbin âbâd itmekdür.'' Cihanı titreten Osmanlı'ya sultanlık eden Fatih Mehmet asıl hünerin şehirler imar etmek ve halkın kalbini kazanmak olduğunu söylemek istiyor.

Geçmişimizden aldığımız ilhamla tarih yazmaya devam ediyoruz. İstanbul'da yapılacak yedi eser tüm dünyada kendisinden bahsettirecek. Artık İstanbul'umuzun içerisinde ağır vasıtalar görmeyeceğiz. Bu köprü aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. İhalesi yapılan üçüncü havalimanı da kendisinden dünyada bahsettirecek. Televizyonlarda dinliyorum zaman zaman 'şu kadar ağaç kesiliyor' diyorlar nerede yapılıyor haberi yok. Oraları gezip görse savaştan çıkmış gibi. Yapılacak havalimanında 5 tane pistiyle modern olacak. İki havalimanı İstanbul'a yetmiyor, yolcuların şikayetlerini dinliyoruz. Yeni bir ihale daha yapılıyor. O da Kanalİstanbul ihalesi. Bununla ilgili de çok konuşacaklar. Kervan yolda gerek.

Yapmamız gerekenler var. Karadeniz'i Marmara'ya bağlamak suretiyle, ağır tonajlı gemilerin geçişine imkan sağlayacağız. Burada nüfusu İstanbul'a çekmek değil, yerleşik nüfusu buralara doğru dağıtmanın planlarını yapıyoruz. Bakınız Marmaray 29 Ekim'de açılıyor. Biraz güneyinden iki tane tüp boğazın altından oradan da yine otomobiller gelip geçecek. Bunların aklı bu tür yatırımları alır mı? Alsa bugüne kadar zaten bunlar yapardı. Bir başka adım da Yaslıada Yassıada demiyorum. Orada Mendere idam edildi. Karar orada verildi. İki tane bakanı aynı şekilde. Şimdi biz o adayı ve yanındaki Sivriadayı demokrasi ve özgürlükler anıtı yapıyoruz.

Haliç'te de yeni bir ihaleye hazırlanıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Gezi Parkı'nda ne yaparsanız yapın biz kararımızı verdik, orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Ağaç dikmek isteyene yer tahsis ediyoruz.

Şu anda köprüler iki buçuk kat kapasite ile çalışıyor, zaman kaybı yaşanıyor. Geleceğin Türkiye'sini inşa etmeye çalışıyoruz. Dünyaya örnek bir proje olacak. Biz büyük bir milletiz. İstanbul'a yapılacak her proje Türkiye'nin itibarını artıracak. İşte asrın projesi Marmaray bitmek üzere. 29 Ekim'de açılışını yapacağız.

 

SÜRE PAZARLIĞI

 
Sayın cumhurbaşkanım müsaade ederlerse müteahhit firmayla ufak bir pazarlık yapmak istiyorum. Tabi süre üzerinde bir anlaşma yapmamız lazım. Ben 2014'ün 29 Mayıs'ı demiyorum. Ama kararlı davranılırsa, firmalar azmederse inanıyorum ki 29 Mayıs 2015'e bu proje yetiştirilir. Biz de kolaylaştırıcı anlamda elimizden gelen desteği vereceğiz. İnşallah 2 yıl sonra açılış töreninde bir arada olma arzusuyla hayırlı olsun diyorum.''

KÖPRÜNÜN İSMİ YAVUZ SULTAN SELİM
Kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise şu ifadeleri kullandı: Bu mutlu günde, temel atma töreninde bulunmakta büyük memnuniyet duyuyorum. Fatih Sultan Mehmet’i rahmetle anıyoruz. Bu şehri bizlere emanet etti. İstanbul sadece bizim değil, bütün dünyanın gözbebeği. Bu şehrin sorumluluğunu taşımak hepimiz için mutluluktur. Çok şükür ülkemiz karanlık günleri geride bıraktı. Ülkemizle gurur duyuyor, övünüyoruz. Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu dost ve düşmanlar görüyor. İki kıta bu kadar yakın olunca ulaşımını da düşünmek zorundayız. Bunun için köprüler, deniz altı tünelleri yapılıyor. Birinci köprü Mustafa Kemal Atatürk ’ün ismini, ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet’in ismini taşıyor. Üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacaktır. Hükümetimizin bütün üyelerine teşekkür ediyor, ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu işi üstlenmek her babayiğidin harcı değil. Çok ayrıcalıklı proje. Köprünün yapımını üstlenenlere teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum."


3. KÖPRÜ'NÜN ÖZELLİKLERİ


Üçüncü köprü üzerinde 10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak.

Transit geçişler bu köprüden yapılacak. Özellikle yük taşıyan TIR'lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek.

Köprü, 59 metreyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. (Diğer iki köprü ise 40'ar metre genişliğinde). Bir ucu Poyrazköy'de diğer ucu ise Sarıyer Garipçe'de yer alacak köprünün uzunluğu ise 1875 metre.

Geçiş ücreti olarak, otomobiller için 3 dolar yani yaklaşık 5 buçuk lira ödenecek. İlk çıkışlar Avrupa Yakası'nda Uskumruköy'de, Anadolu Yakası'nda ise Riva'da olacak. Maliyetin ise, yaklaşık 2 buçuk milyar dolar olması bekleniyor.

Köprü inşaatıyla birlikte bu köprüden geçişi sağlayacak diğer yollar da yapılacak.

Avrupa Yakası'nda Eyüp-Odayeri, Anadolu Yakası'nda Sancaktepe-Paşaköy arasında yer alacak bu yolun uzunluğu yaklaşık 60 kilometre olacak.

Bütün bu projede 9'u köprülü 19 kavşak, yayalar için 45 alt geçit ve 63 üst geçit yer alacak.


  http://www.radikal.com.tr/1135436113543627

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Paradoks - edddykedddy

  Sen 100 yıldır Ermeni, Rum, Süryani ve Kürt'ün katillerinin isimlerinin oraya buraya verilmesine ses çıkarma, bunları örnek alan İslami soslu Kemalist AKP yapınca celallen. Talat Paşa İÖO, Mustafa Muğlalı Kışlası, Sabiha Gökçen Havaalanı vb. Say say bitmez... Müstahak demiyorum ama balta maalesef emanet edildi ve çivi olma sırası hepinizde.

  ADAMIN ALEVİ DÜŞMANLIĞI RUH HASTALIĞI DERECESİNDE - cyxzt

  Yavuz 40 000 alevi öldürdüyse ben 50 000 öldürmeliyim diyordur eminim ki. ama saddamın sallanışını da hepimiz izledik... "BOGUZ" isimli okur(!) haklısın biz Dersimlilerin yaşadığı her yere fevzi çakmak, abdullah alpdoğan isimleri ve yavuz isimleri verildi ve biz bu isimlerle savaşmaktan daha ziyade var olmak için savaşıyorduk. isimlerle savaşmaya sıra gelmemişti kusura bakma.

  YAVUZ OLSUN AMA 1. KÖPRÜYE DE ŞAH İSMAİL ADI VERİLSİN - Germiyen

  İsteyen istediği köprüden geçsin...

  Noah Seattle - vancetti

  Büyük reis Noah Seattle, kızılderili bir bilge 1786-1866 Diyor ki "Son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğun da, sen dere zehirlendiğin de, beyaz adam paranın yenmediğini anlayacaktır." O sınıra yaklaştık. Ama bizimkilerin anlaması kıt olduğundan farkın da değiller. Yine bir kızılderili bilge, "Dünya insana değil, insan dünyaya aittir, bunu anladığınız gün, savaşlar bitecektir."

  İsme karşı çıkanlar - boguz

  Yavuz Sultan Selim, Alevilerin önderi Şah İsmail'i savaşta mağlup etti. Bundan dolayı kendisine asırlardır kin duyanlar ve isminin köprüye verilmesine karşı çıkanlar nedense Dersim'in sorumlularının isimlerinin her yerde kullanılmasına hiç karşı çıkmadılar. Üstelik Dersim'de savaş yoktu; sivillere karşı bir hareketti. Biraz dürüst ve samimi olalım lütfen.

  AK (Agac Katili) Kopru - ohabey

  Biz en iyisi bu kopruye AK (Agac Katili) kopru diyelim.

  Adı bari değişsin - pekmez_2042

  Felaket gibi ad verilmiş. Onca ağaç katili köprüye "ağaç katili 3cü köprü"denmesini isterdim gelecek ibretle hatırlasın.Ama hiç değilse o bölgenin (garipçe/poyrazköy) adını verebilirsiniz.Bir yeri yıkarken kaybedilenlerin(doğanın) bari hatırı olsun