3 ton mesire hücum!

3 ton mesire hücum!
3 ton mesire hücum!
469'uncu Uluslararası Manisa Mesir Festivali, mesir dağıtımıyla sona erdi


Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- Ertan KORKMAZ- Evren KASIRGA

MANİSA - 20 Nisan'da başlayan 469'uncu Uluslararası Manisa Mesir Festivali, bugün mesir saçımı töreniyle son buldu. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinlikte, 3 ton mesir saçıldı. Manisa AKP Milletvekili Bülent Arınç ise her yıl katılıp 50'ye yakın mesir kaptığı etkinlikte bu yıl bulunmadı.
Hafta boyunca çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklerle süren festivalin son günü için onur konuğu olarak Manisa’ya gelen Makedonya Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Moldova Büyükelçisi Emil Jacota, Nijerya Büyükelçisi Temsilcisi Zubairy Muhmamed Yelwa, Suudi Arabistan Büyükelçisi Dr. Mohammed Al Hussaini Al Sharif, Tunus Büyükelçisi Ghazi Jomaa, kardeş kentlerden Bosna- Hersek'in Priyedor Belediyesi Başkanı Vesna Jelaca ve heyeti, Sudan'dan Hartum Bahri kenti Belediye Başkanı Siddig Mohammed Ali Elseihk ve heyeti, Vali Celalettin Güvenç'i ziyaret etti. Görüşmenin ardından, saat 12.30'da mesir korteji oluşturuldu.
Manisa Valiliği önünden başlayan kortej, Sultan Camii'ne kadar uzandı. Kortejde, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, MHP Manisa milletvekilleri Erkan Akçay ve Mustafa Enöz, AKP Manisa Milletvekili Mehmet Çerçi, Manisa'yı ve Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ile çok sayıda vatandaş yer aldı. Mehter takımının da eşlik ettiği kortej, Sultan Camii ve külliyelerinin önündeki platformda yerini aldı.
Öğlen namazından sonra, temsili olarak Hafsa Sultan, Merkez Efendi'ye berat verdi ve “Bundan sonra bana şifa veren bu macun her yıl nevruzda halka saçıla” dedi. Ardından mesir saçımına geçildi. Vali Güvenç, Belediye Başkanı Ergün ve milletvekilleri, Sultan Camii ve külliyelerinden halka mesir saçtı. Şifalı macundan kapmak isteyen onlarca vatandaş her yıl olduğu gibi bu yıl da ezilme tehlikesi geçirdi. 9 mesir kapan Sudan'ın Hartum Bahri Belediye Başkanı Siddig Mohammed Ali Elseihk, “Bu kadar zor kapılabilen mesirin şifalı olduğuna şimdiden inanıyorum” diye espri yaptı.
AKP'nin ağır toplarından Manisa Milletvekili Bülent Arınç ise her yıl katılıp 50'ye yakın mesir kaptığı etkinlikte bu yıl yer almadı. Etkinlikte, 3 ton mesir dağıtıldığı açıklandı.


MESİR NEREDEN ÇIKTI ?


Mesir macunu, Anadolu'nun en eski kültürlerine uzanan köklü bir geleneğin ürünüdür. Darüşşifa'nın ilk idarecisi Merkez Efendi, 41 çeşit baharattan hazırladığı ‘mesir macunu’ ile hastalığına çare bulunamayan Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ı iyileştirir. Önceleri, bimarhanede hastaları tedavi etmek amacıyla kullanılmaya başlanan mesir macunu, daha sonra, halk arasında, iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özelliklerinin yanında, yiyenlere o yıl zehirli hayvan sokmalarına karşı bağışıklılık kazandırdığı inancı sayesinde iyice yaygınlaşır.
Mesir macunu daha sonra Hafsa Sultan'ın emriyle Sultan Camii külliyelerinden halka saçılmaya başlanır. Bahar bayramı olarak kabul edilen nevruz ile özdeşleşen mesir saçımı, günümüze dek her yıl 21 Mart’ı takip eden ilk pazar günü yapılır.
Şifalı mesir macununda şu baharatlar yer alıyor:
Zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yenibahar, hiyerşanben, çam sakızı, zağfıran, tarçın, üdulkahr, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyanbalı, tiryak, sarıhalile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörekotu, darı füsfül, ravent, limontuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, teke mercini tohumu, Portakal Kabuğu. (dha)