3 yetimi Vali'nin ilgisi kurtardı

3 yetimi Vali'nin ilgisi kurtardı
3 yetimi Vali'nin ilgisi kurtardı
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde anneleri tarafından terkedilen, babaları da 3 hafta önce ölünce ortada kalan 7, 11 ve 13 yaşlarındaki 3 kardeşi dağılmaktan Vali Ahmet Altıparmak kurtardı. İkisi yasadışı bir şekilde bazı kişilerce götürülen kardeşler, Vali Altıpırmak'ın talimatıyla bulundukları evlerden alınarak Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu yurduna yerleştirildi.Bodrum'un Mumcular Beldesi'nde, 4 çocuk annesi Sergül Şahin (40), bir yıl önce 4 yaşındaki kızı Songül'ü de yanına alarak evi terk etti. Eşini dönmeye ikna edemeyen çiftçi Yusuf Ş Şahin (50), Mumcular Fuat Erten İlköğretim Okulu öğrencisi çocukları Nesibe (13), Ali Rıza (11) ve Mehmet (7) Şahin'e hem annelik hem de babalık yaptı. Kalp hastası olan Yusuf Şahin, 4.5 ay önce elektrik kontağından çıkan yangında evi ve eşyalarının yanması üzerine ikinci bir şok yaşadı. Çocuklarıyla ortada kalan Yusuf Şahin, köylülerin de desteği ile Gölbaşı Mahallesi'ndeki yanan evinin yerine tek odalı bir ev yaptı. Çocuklarıyla duvarları sıvasız, elektriği ve suyu olmayan evde barınmaya çalışan Yusuf Şahin, üç hafta önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

KAYMAKAM DEVREYE GİRDİ
Babalarını köylülerin yardımıyla belde mezarlığında toprağa veren üç çocuğa turizmci Nimet Bacaksız ve köylüler yemek verip, eğitimlerini sürdürmelerini sağlayarak sahip çıktı. Turizmci Bacaksız, okullarında başarılı oldukları öğrenilen üç çocuğun durumunu Kaymakam Feridun Cemal Özdemir'e bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Kaymakam Özdemir, çocukların Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu'na yerleştirilmelerini sağlamak için mahalle muhtarına talimat vererek, gerekli evrak ve kimliklerini istedi.
Muhtar Mustafa Koca, Kaymakam Özdemir'in talimatıyla gerekli evraklarını hazıladığı çocukları, geçen Cuma gün eşyalarıyla birlikte Muğla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne götürdü. Ancak, burada, “Size bir ekip göndereceğiz. Aile durumunuz incelendikten sonra belki alabiriliz” yanıtıyla karşılaşan Muhtar Koca, şoke oldu. Çaresiz çocukları evlerine geri götürmek zorunda kaldı.

‘KUMA OLARAK GÖTÜRÜLDÜ’ İDDİASI
Çocukların zor durumda olduğunu öğrenen 7 kişilik bir grup, hiç bir resmi izin olmaksızın geçen cumartesi günü Mumcular Beldesi'ne gelerek, üç kardeşten en küçüğü olan 7 yaşındaki Mehmet Şahin'i alarak Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Çıtlık Köyü'ne götürdü. Aynı gün gelen bir başka kişinin de yine izinsiz olarak abla 13 yaşındaki Nesibe Şahin'i evlat edinme bananesiyle Denizli'nin bir köyüne kuma olarak götürdüğü öne sürüldü.

TALİMAT VALİDEN GELİNCE YURDA YERLEŞTİRİLDİLER
Her biri bir yere dağılan çocukların dramını öğrenen Vali Ahmet Altıparmak'ın tepkisi sert oldu. Vali Altıparmak şöyle dedi:
“Ailesi parçalan üç çocuğun böyle bir rezalete kurban gitmesine göz yumamayız. O çocuklara sahip çıkacağım, o çocukları alıp bir yerlere götürenlerin canlarına okurum. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, devletin koruması altında olacak, bundan sonraki yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmeleri, en iyi eğitimi almaları için elimizden geleni yapacağız. Devlet onlara hem anne hem baba yapacak güçtedir.”

GÖTÜRENLER HAKKINDA SORUŞTURMA
Konuyla ilgili soruşturma başlatan Vali Altıparmak, kanunsuz şekilde götürülen çocukların geri alınması için jandarmaya talimat verdi. Jandarma tarafından götürüldükleri ailelerin yanından dün geri alınan Nesibe ve Mehmt Şahin ile diğer kardeşleri Ali Rıza Şahin, Muğla İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu'na yerleştirildi. Çocukları, yasadışı bir şekilde götürdükleri iddiasıyla da 4 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.(dha)