3 yılda 666 kadın öldürdük her yaştan!

3 yılda 666 kadın öldürdük her yaştan!
3 yılda 666 kadın öldürdük her yaştan!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2009-2012 yılları arasında aile içi şiddet sonucu 666 kadının hayatını kaybettiğini bildirdi

ANKARA - MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Şahin, şiddet ve şiddet sonucu ölüm vakaları konusundaki güncel verilerin Adalet Bakanlığı UYAP, İçişleri Bakanlığı POL-NET ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın veri sistemi üzerinde toplandığını belirtti. Şahin, İçişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, aile içi şiddet olaylarında 2009 yılında 171, 2010 yılında 177, 2011 yılında 163, 2012 yılında 155 kadının hayatını kaybettiğini bildirdi.

Fatma Şahin, söz konusu rakamların, yalnızca erkek şiddeti ile hayatını kaybeden kadınları değil, aile bireylerinden herhangi biri tarafından gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınları kapsadığını belirtti.

Boşanmalara ilişkin soruyu da yanıtlayan Şahin, şunları kaydetti: “2008 yılında gerçekleştirilen 'boşanma nedenleri araştırması' ile evliliğin kuruluşunda, evlilik sürecinde ve evlilik ilişkilerinde eşleri anlaşmazlığa götüren geçimsizlik nedenlerinin detaylı olarak ortaya konulması ve buna karşı kalıcı ve etkili politikaların üretilmesi amaçlanmıştır.

Ailenin ekonomik yapısı, tüketim kültürü, kredi kartı kullanım alışkanlıkları ve ailenin ekonomik refahı gibi değişkenlerin diğer birçok değişkenle birlikte boşanmalar üzerinde etkisinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Diğer bütün sosyal olay ve olgularda da karşılaşıldığı gibi boşanma olgusunun ve istatistiklerinin tek bir değişkenle açıklanmasının mümkün olmadığı, araştırma sonuçları ile teyit edilmiştir. Boşanma olaylarındaki artış ya da azalışın sadece ailelerin ekonomik durumu ile açıklanması mümkün değildir.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113423011342307

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ukrayna başbakanı - tangopower

  bence şu anda sayfada fotoğrafını gördüğüm sayın bakan ile bu ülkedeki kadın kavramı birbiriyle örtüşmektedir. bu sebeple 666 sayısı şaşırtıcı değil. en iyi ihtimalle bir ironidir. şu anda aklıma bir zamanların ukrayna başbakanı geldi. al tablosunu yap. baş köşeye as. harikulade bir kadındı. gerçi şimdi onu da alaşağı ettiler... sayın bakanım. bunlar bir tarafa temsil ettiğiniz parti durdukça siz boşuna bir gayret içinde kalırsınız. çünkü karısını öldüren veya döven adam sizin için, nasıl olsa onlar da bizden diyor.

  AKP ile birlikte arttı galiba bu kadın cinayetleri - diğer yaşam formu

  Hep kendime soruyorum. AKP gelmeden önce bu kadar çok kadın cinayetleri işleniyor muydu? Vardı da, biz mi duymuyorduk? Yoksa AKP ile birlikte mi arttı bu konu? Aslında tam doktora tezi konusu olacak bir durum. Hiç yapılıyor mu acaba? Yapılmıyor galiba.

  bir de o başlık nedir? - fengşuyi

  hakikaten çok fena."fatma şahin açıklama yaptı" deseniz okumayacağız sanki. gazeteleri heyecan verici başlık taraması yapmak için açmıyoruz ki! çok çok çok fena kötü bir başlık bu.

  666 - fengşuyi

  şeytani bir rakama bağlaması hoş olmuş.kendi içinde tutarlı en azından.bu sayının 666 olduğuna sırf fatma şahin söylüyor diye inanmıyorum en başta.kendisinin kadınlarla bi işi yok çünkü.onun işi aileyle!kendini bir gıdım bu ülkede yaşamaya çalışan kadınlardan sorumlu hissettiğini falan sanmıyorum, hissetmesin de zaten.toplumsal cinsiyetten,eşitsizliklerden ve eşitlikten bi haber ailelerin ve sosyal politikaların bakanlığından gelen açıklamayı neyleyim? kadının kafasını taşla ezip yolun kıyısına atmışlar, bi başkasını hiç istemeden yedi kurşunlar öldürmüşler,ötekini gömmüşler, berikini yakmışlar... sayı her nasılsa 666!ha biz bilmiyoruz sayı saymayı! verdiği avuntu bile "erkek şiddeti değil sadece, ailedeki diğer üyelerin sebebiyet verdiği ölümleri devs vs" e diğer katillerin cinsiyetinden de haber ver madem. ya da o kadar aileye başkan olmuşken çöz şu "aile meselesini"?

  Eserinizle gurur duyun - brotherlouie

  Bilinen 666 cinayetin sorumlusu gericilik ve bölücülükle nam salmış iktidarınızdır. 10 küsür senelik iktidarınız boyunca ülkemizi yaklaşık 100 sene geriye götürdüğünüz için ne kadar övünseniz azdır.

  mühtis bir celiski - siradanbirisi

  Kadin eve hapis eden, en a üc cocuk dogru diyen bir zihniyetin temsilcisi kadin haklarindan söz etmesin. Pardon tabi kadinin haklari dört duvar icinde yasamakdan ibaretse o zaman bu sahis hakli. Bu arada Kamer Gencin sözleri aklima geliyor. Atatürk olmasaydi kadin haklarindan bile söz edemezdik ve birileri erkegin dördüncü kadini olurdu.

  bütün suç bu hükümetindir. - sktk60

  eğer türkiye'de kadın ölümleri bu duruma gelmişse bu hükümetin uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalar yüzündendir.