30 Ağustos coşkuyla kutlandı


Hipodrom'daki törende Orgeneral Büyükanıt, Gül ve Erdoğan'la sohbet etti.

Fotoğraf: Serdar Özsoy


Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı yine coşkulu kutlamalarla geçti. Ankara'daki resmi töreni Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt birlikte izledi. Büyükanıt'tan gazetecilere: "Devletin kurumları işler. Davranışlara mana yüklemek yanlış olur."
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son iki gündeki askeri törenlerde silahlı kuvvetlerin 'soğuk' tavırlarıyla karşılaştığı yorumlarını değerlendirirken, "Devletin kurumları var, bunlar işler, işlemek zorunda. Her davranışa anlam yüklemeyin" dedi. Gül de önemli olanın memleketin iyiliği olduğunu söyledi.
GATA'daki mezuniyet töreninde subayların Gül'e 'Cumhurbaşkanım' yerine 'Cumhurbaşkanı' diye hitap etmesi, Büyükanıt ve bazı subayların Gül'e saygı anlamındaki 'cephe selamı' vermemeleri dün 30 Ağustos resepsiyonunda Orgeneral Büyükanıt'a anımsatıldı ve "Dünkü (önceki günkü) kriz bugün (30 Ağustos törenlerinde) aşıldı galiba" denildi. Bunun üzerine Büyükanıt şunları söyledi:
"Devletin kurumları var, bunlar işler, işlemek zorunda, yani her şeyden bir mana çıkarmamak lazım. Her davranışa bir anlam yüklemeyin."
Cumhurbaşkanı Gül ise, aynı sorunun kendisine yöneltilmesi üzerine, "Hep beraber, hepimiz, memleketin iyiliği, birliği, beraberliğini istiyoruz. İstikametimiz belli zaten. Çağdaş medeniyetlere baktığınızda güçlü bir demokrasi, ekonomi ve tabii ki güçlü silahlı kuvvetler var. Zaten fikirlerimi biliyorsunuz" dedi.
'Kabineye müdahalem yok'
Gül, Başbakan Erdoğan'ın kendisinine sunduğu kabine listesine herhangi bir müdahelesinin olup olmadığının sorulması üzerine "Hayır, kesinlikle bir müdahalem söz konusu olmadı. Gelen listeyi onayladım" yanıtını verdi.
Büyükanıt, konuşurken basında 30 Ağustos mesajının 27 Ağustos'ta yayımlanmasına ilişkin yorumları örnek vererek, "28'inde yayınlasak diyeceksiniz, 'Niye 28'inde, Köşk seçimi var'. 29'unda yayınlasak dersiniz ki 'Ha.. seçildiği için'. Mesaj, 26-29 Ağustos tarihleri arasında bir gün yayımlanır."
PKK'ya yakın internet sitelerinde TSK'nın Kuzey Irak'taki köylere yönelik kimyasal silah kullandığı iddiaları sorulunca, Büyükanıt, "Ben Talabani'nin sitesini ciddiye alır mıyım? Biz teröristleri muhattap almayız" dedi.
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, resepsiyonda Büyükanıt'ın elini öpmeye çalıştı. Büyükanıt elini geri çekerek, "Sen de beni hepten yaşlı yaptın" dedi ve elini öptürmedi.
'DTP, PKK'ya terörist desin'
Gazetecilerle sohbet eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Gül'ün geldiği söylendiğinde gazetecilerden ayrılıp, askerlere doğru yöneldi. Başbuğ, ayrılırken gazetecilere "Sizin gazanız mübarek olsun" dedi. Başbuğ, resepsiyona DTP'lileri çağırmadıkları için bölücükle suçlandıklarının anımsatılması üzerine, "Önce onlar PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul etsin. Bakın ya şu an onları buraya davet etseydik ve bu gece bir şehit verseydik bunu nasıl anlatırdık?" dedi.
Generallerin dansı

  • İlk defa Kara Kuvetleri Komutanlığı'nın bahçesindeki resepsiyona, önce kuvvet komutanları, daha sonra Başbakan Erdoğan geldi. Saat 20.30'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhurbaşkanı Abdulah Gül'ü eşlik ederek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın bahçesine getirdi.
  • Daha sonra tören bölümüne geçildi. Törende yalnız TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan'ın hazır olduğu görüldü. Hükümetin diğer üyelerine eşsiz davet yapıldı.
  • Törende Sertab Erener muhteşem bir konser verdi.
  • Geç gelen Bahçeli'nin yerine Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün oturdu. Bahçeli ayakta kalınca, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yerini Bahçeli'ye verdi.
  • Silahlı Kuvvetler Orkestrası La Comparsta şarkısını çalmaya başlayınca, Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt eşini dansa kaldırdı. Harp Akademileri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ve eşi ile Anayasa Mahkemesi vekili ve eşi de piste çıkınca, generaller pisti doldurdu. Generallerin dansını hükümet üyelerinin gülümseyerek izlemesi ilginç bir manzara oluşturdu.
  • Gül ve Erdoğan resepsiyondan ayrılırken, Orgeneral Büyükanıt onları devletin bir ve iki numaralı araçlarına kadar uğurladı. Bu sırada Orgeneral Büyükanıt'ın Cumhurbaşkanı Gül'e, "Aman efendim, sizi uğurlamazsam sonra yarın dedikodu yaparlar, 'Uğurlamadı' derler" dediği duyuldu.