30 milyon liraya koşan Süper Loto'da devir sayısı kısıtlanacak

ANKARA - Milli Piyango İdaresi, 11 haftalık devir sonrasında büyük ikramiyenin 30 milyon lirayı aşması beklenen Süper Loto’da devre, sınır getirmeye hazırlanıyor. Halen sınırsız devir uygulanan ve büyük ikramiyenin altı bilenin çıktığı haftaya kadar devredildiği Süper Loto’da Sayısal Loto’ya benzer bir uygulamaya geçilecek. Bu çerçevede yeni oyun planına göre, Süper Loto’da büyük ikramiye en fazla sekiz hafta devredecek. Takip eden haftada da altı bilen çıkmazsa, büyük ikramiye dokuzuncu haftada, beş bilenler arasında paylaştırılacak. Sayısal Loto’da da dördüncü haftada altı numarayı doğru tahmin eden çıkmazsa bu grubun ikramiyesi önceki haftalardan devredilmiş tutarlarla birlikte beş numarayı, bunun da olmaması halinde dört numarayı bilenler arasında dağıtılıyor.
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nden bir üst düzey yetkili, mevcut sistemde altı rakamının tutturulmasının zorluğu nedeniyle Süper Loto’da büyük ikramiyenin son çekilişlerde yaşandığı gibi haftalarca devredebildiğine işaret ederek şunları söyledi:
‘’Bu konuda vatandaşın tepkisini, kamuoyundaki hassasiyeti gözlüyoruz. Bu tepkileri dikkate alarak Süper Loto oyun planında değişiklik üzerinde duruyoruz. Bu şekilde sınırsız deviri kaldırabiliriz. Bunun yerine sekiz devirden sonra yine altı bilen çıkmazsa büyük ikramiyeyi beş bilenler arasında dağıtmayı düşünüyoruz. Böylece çok daha fazla kişiye ikramiye kazandırabiliriz.” 

26 milyon kolonda bir
Birden 54’e kadar sayı dizilerinin bulunduğu Süper Loto’da büyük ikramiye kazanabilmek için bir kolonda, çekilişte belirlenen altı sayının tutturulması gerekiyor.
Kazanma ihtimalinin yaklaşık 26 milyon kolonda 1 olduğu bu şans oyununda, altı numarayı tutturamayan olursa, büyük ikramiye, bir sonraki haftaya devrediyor. Mevcut oyun planında, Süper Loto’da, Sayısal Loto’dan farklı olarak, devir sayısında herhangi bir sınırlama bulunmuyor. (aa)