30 subaydan darbe zirvesi

30 subaydan darbe zirvesi
30 subaydan darbe zirvesi
Genelkurmay'ın 28 Şubat Savcısı'na gönderdiği belgeler, 30 generalin hükümete karşı neler yapılacağının konuşulduğu bir zirve yaptığını ortaya çıkardı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Genelkurmay Başkanlığı, 28 Şubat soruşturmasını yürüten savcılığa, Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) kuruluş şeması, yazışmaları ile birlikte 28 Şubat döneminde karargahta yapılan ‘çok gizli’ toplantıya katılan 30’a yakın subayın isim listesini gönderdi. Toplantıya başkanlık eden ve katılan Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Teoman Koman gibi 15’e yakın isim daha önceki operasyonların ardından tutuklanmıştı. Listede yer alan 5 emekli asker de dün ifadeye çağrıldı. Savcılığın, Genelkurmay Karargâhında yapılan ve seçilmiş bir hükümete ‘darbe’nin tartışıldığı toplantıya katılan isimleri ifadeye çağıracağı belirtiliyor.
Genelkurmay Başkanlığı, ‘ıslak imzalı’ belgeleri, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’ye gönderdi. Belgeler arasında bir tanesi dönemin komutanlarının başını ağrıtacak nitelikte. Belgeye göre, 28 Şubat’taki tarihi MGK toplantısının ardından Genelkurmay Karargâhı’nda ‘gizli’ bir toplantı yapılıyor. O dönem Genelkurmay İkinci Başkanı olan Çevik Bir’in başkanlığındaki toplantıya 30’a yakın general katılıyor. 7 Nisan 2007 tarihli bu toplantıda Refahyol hükümetini devirmek için nelerin yapılması gerektiği konuşuluyor. Generaller tek tek söz alarak görüş ve önerilerini açıklıyor. O toplantıda hangi komutanın, ne söylediği de tutanağa geçiriliyor. Tutanakta, isimleri açıkça yazılı olan generallerin, “Muhtıra verelim”, “Savunma değil taarruz yapalım”, “Halkı arkamıza değil, önümüze alalım”, “Polise sopa gösterelim”, “Yargıyı, bürokrasiyi tehdit edelim” vb. görüşleri dile getirdikleri yer alıyor.

BÇG’nin lideri Çetin Doğan
Genelkurmay’ın gönderdiği belgeler arasında BÇG’nin kuruluş şeması da var. Sincan Cezaevi’nde tutuklu emekli Orgeneral Bir’in de kabul ettiği şemaya göre BÇG’nin başında olan isim Balyoz Davası’nın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan. Şemada Bir’e bağlı olduğu görülen Doğan’ın yardımcısı olarak koordinatör sıfatıyla Orgeneral Kenan Deniz bulunuyor. Deniz, Refahyol döneminde Başbakan Necmettin Erbakan’ın askeri danışmanlığını yapmıştı. Şemada, Deniz’in altında görev yapan subayların isimleri de tek tek yer alıyor.
BÇG’ye ait gizli belgeler ilk olarak 28 Şubat sürecinde dışarı sızmıştı. Onbaşı Kadir Sarmusak’ı hapse götüren ve Emniyet İstihbarat ile Genelkurmay’ı karşı karşıya getiren olayın ardından eski bakanlardan Hasan Celal Güzel de bazı belgeleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Genelkurmay Başkanlığı’nın gönderdiği belgeler arasında o döneme ilişkin ilginç bir yazışma da bulunuyor. Buna göre, Ankara DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel, 29 Temmuz 1997’de Genelkurmay Başkanlığı’na bir yazı göndererek kamuoyuna sızan belgelerin gerçek olup olmadığını soruyor. Genelkurmay’dan gelen cevapta, “Hasan Celal Güzel’in sunmuş olduğu belgeler gizlilik dereceli ve kişiye özel gerçek belgelerdir” deniyor. BÇG belgelerinin ‘gerçek’ olduğunu yazan belgenin altındaki imza Fevzi Türkeri’ye ait. Kuvvet komutanlığı da yapmış olan Türkeri, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulan isimler arasında. Cumhuriyet Savcısı Bilgili’nin 28 Şubat süreciyle ilgili iddianameyi bu ay içerisinde tamamlaması da bekleniyor. Soruşturmada Ergenekon ve Balyoz davalarında tartışma konusu olan ‘gizli tanık’ uygulamasına başvurulmadı.

5 general daha çağrıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Korgeneral Köksal Karabay ve emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya ile emekli Koramiral Altaç Atılan ifadeye çağrıldı.


  http://www.radikal.com.tr/112125311212532

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Erdoğan - muratcelik123

  O devirde millet isterse "laiklik" gider diyordu. Halbuki geçen üstelikte AKPye yakın bir şirketin yaptırdığı araştırmada milletin yüzde seksenine yakın bir oranının laiklikten yana olduğu ortaya çıktı. Laikler "paniğe" kapılmasaydı ve halktan "kopmasalardı" kaybetmezlerdi. 28 şubat aslında laiklere karşı yapıldı. 28 şubat laikleri hem böldü hemde pasifize etti. İslamcıları iktidara TSK taşıdı demek hiçte abartılı olmaz...

  PAŞA PAŞA YARGILAMAK - m.rozbilen

  Bu belgelerin içeriğini gördükçe kimin neyle meşgul olup mesailerini nasıl harcadıklarını öğreniyoruz.Bu paşalara soruyorum:Asli göreviniz ne? Onların yerine ben cevaplayım,kısaca dış ve iç güvenliği sağlamak.Peki onlar ne yapıyor? Nasıl darbe yapacağını ve yönetime el koyacağının hesap ve çalışmasını yapıyorlar.Kim vermiş bu yasadışı yetkiyi? Kendi kendilerine ve iç hizmet kanununun bilmem kaçıncı maddesine göre.Aslında öyle bir yetki var mı? Yok.Üstelik ceza kanunu darbe ve darbeye teşebbüs suçunu en ağır yaptırımla cezalandırmıştır.Buna rağmen hangi cesaretle yapıyorlar?Ben de onu anlayamıyorum.Herhalde soruşturulmayacakları inanç ve güvencesi ile.Paşalarımız gözde olmak için mutlaka bir şeyler yaratma becerileri var.Mesele iç düşman iç düşman yaratmak gibi.Bizi de buna inandırmaya çalışıyorlar.Ajitasyon yapıyorlar.Yargılanmalarını çok görenlerin kim olduklarını biliyoruz,bileceğiz.