30 yıl önce biten THKP-C'ye üye olmaktan 16 yıl 8 ay ceza!

30 yıl önce biten THKP-C'ye üye olmaktan 16 yıl 8 ay ceza!
30 yıl önce biten THKP-C'ye üye olmaktan 16 yıl 8 ay ceza!
Antalya'da 23 yaşındaki bir gence, 1972'de fiilen son bulan THKP-C örgütüne üyelikten 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. M.T. yakalanarak cezaevine konuldu.

Cnntürk.com'dan Süleyman Arıoğlu'nun haberine göre, Antalya'da 23 yaşındaki M.T., hakkında 5 yıl önce verilen ve kesinleşen 16 yıl 8 aylık hapis cezası nedeniyle Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından yakalandı. AA'nın haberine göre, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan M.T. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

M.T'nin suçlandığı ve hüküm giydiği suç ise şaşkınlık yarattı. Çünkü M.T., " Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) Dev-Yol" üyesi olmakla ve "anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkmakla" suçlanmış ve hakkında 16 yıl 8 aylık cezaya hükmedilmişti.


O DOĞMADAN 18 YIL ÖNCE BİTTİ

M.T'nin üyesi olmakla suçlandığı "THKP-C Dev-Yol" isminde bir örgüt Türkiye'de yok. THKP-C adını taşıyan bir örgüt var. Ancak 1990 doğumlu olan M.T'nin bu örgüte üye olması yaşadığı dönem açısından mümkün değil. THKP-C örgütü 1970'te Mahir Çayan ve arkadaşları tarafından kurulmuştu. Örgüt 30 Mart 1972'de de kadrolarının büyük çoğunluğunu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için Ünye'deki NATO üssünde görevli yabancıları kaçırdıkları Kızıldere'ye yapılan bir operasyonda kaybetmiş ve fiilen son bulmuştu. Aynı yıl görülen THKP-C davasında da sağ kalan örgüt üyeleri idamla yargılanarak, yaşam boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

THKP-C'nin siyasi geleneğinin ardılı olarak anılan Dev-Yol ise 12 Eylül 1980'deki askeri darbeyle birlikte fiilen ortadan kalkan bir örgüt.


HOPA DA YAPILMIŞTI

23 yaşındaki M.T'nin durumuna benzer suçlamalar 2011'deki Hopa olaylarının sonrasında açılan davada da yapılmıştı. Ankara 'da görülen Hopa davasında savcılık, 22'si tutuklu yargılanan 28 öğrenci hakkında, "THKP-C Dev-Yol silahlı terör örgütü" oldukları iddiasında bulunmuştu. Üstelik Hopa davasında bu iddianın dayanağı olarak sunulan deliller de kırık şemsiye, puşi ve piyasada satılan çeşitli kitaplardı.


  http://www.radikal.com.tr/111518611151865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  beklenen zaman.. - kabala.

  68 kuşağına gıptayla bakıyorum geçmişte her ne yaptılarsa hala bugun bile birilerının kabusu olabılıyorlar ve bırılerıne hala hayatta olduklarını hatırlatabılıyorlar... acaba o kuşağın birer parçası olabilecekmiyiz .. acaba beklenen zaman hala o gelecekte mi??

  bir hayalet dolaşıyor... - çelik_ferhat

  bu komunistler nasıl yaratıklarki yıllar sonra bile birilerinin halen korkuları olabiliyor:) devrimcilerin her sözü bir kurşun niteliğinde çünkü onların her sözünde proleterya nın öfkesi var bundandır halen MAHİRLERİ unutamamaları

  İLERİ DEMOKRASİNİN SIKIYÖNETİM MAHKEMELERİ... - Sedat Gürsel

  AKP bu tip hukuk yorumlarıyla, askeri darbe, sıkıyönetim gibi ara ve kara rejimlerden hiçbir farkı olmadığını ispatlıyor. 68 kuşağının antiemperyalist gençleri için, seçim öncesi dönemlerde döktükleri gözyaşlarının sahte olduğunu bizzat kendi hukuki uygulamalarıyla gösteriyorlar. AKP'nin demokrasi ile filan hiçbir ilgisi yoktur, aynen 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat'lar gibi kara rejimdir.

  Bu örgütün kökü kim? - Su Cemre Sim

  Türkiye dağıldı,bu örgüt ayakta.Demek ki Türkiye'den büyükmüş.

  YÜZDE YÜZ - pispor

  bu genç arakadaşımızın evinde ya mahir çayanın resmi yada bir kitabı bulunmuştur.Yada yargı zaman tünelinden geçerek 1970 li yıllara götürüp yargılamıştır bu arkadaşı.