30 yılın en soğuk şubatı

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Yardımcısı Ergün Güler, 22-23
Ocak'taki kar fırtınasının, bu ay yaşanan fırtınadan daha şiddetli olduğunu
belirterek, "Her iki durumda da kuvvetli don ve buzlanma yaşandı.

İSTANBUL- İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Yardımcısı Ergün Güler, 22-23
Ocak'taki kar fırtınasının, bu ay yaşanan fırtınadan daha şiddetli olduğunu
belirterek, "Her iki durumda da kuvvetli don ve buzlanma yaşandı. Poyraz, ocak ayında olduğu gibi bu ay da etkili oldu. Rüzgâr 80-90 kilometre hızla esiyor. Geçen ay rüzgârın hızı daha fazlaydı. Genel anlamda 22-23 Ocak'ta yaşanan hava koşullarına yaklaşıldı" dedi.
En yüksek sıcaklık -1 derece
Kar kalınlıkları olarak henüz ocak ayındaki kalınlığın geçilmediğini anlatan Güler, şöyle konuştu: "22- 23 Ocak'ta Göztepe'de 32, Sarıyer'de 22, Şile' de de 16 santimetre kar kalınlığı vardı. Dün ise, Göztepe'de 28, Sarıyer'de 23, Şile'de 25 cm kar kalınlığı vardı. Kar kalınlığı bazı semtlerde geçen aya göre daha yüksek olsa da genel olarak bu sefer kar kalınlığı daha az. Son 30 yılın en şiddetli şubat ayını geçiriyoruz. 24 Şubat 2003'te 33 santimetre kar kalınlığı vardı ancak bu gidişle bu değeri bu yıl aşarız."
İstanbul'da bugün ve yarın kar yağışı aralıklarla devam edeceği için yetkililer, don ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı. Bugün sabah sıcaklık -7 dereceye kadar düşecek. Gün içinde ise sıcaklık -1 dereceye yükselecek. Yarın ise en düşük sıcaklık -3 derece, en yüksek sıcaklık 4 derece olacak.