300-500 dolar maaşla Irak'ı inşa ediyorlar

Irak'ın yeniden inşa faaliyetlerinde Türk firmaları da rol oynuyor. Kanalizasyon, yol, köprü ve konut gibi daha çok inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları, binlerce Türk işçi çalıştırıyor.

İSTANBUL - Irak'ın yeniden inşa faaliyetlerinde Türk firmaları da rol oynuyor. Kanalizasyon, yol, köprü ve konut gibi daha çok inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları, binlerce Türk işçi çalıştırıyor. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Irak'ta 300'e yakın Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin çalıştırdıkları işçi sayısı dönem dönem değişiyor. Şirketlerin Irak'ta 8 ile 10 bin civarında işçi çalıştırdığı, bu ülkede müteahhitlik yapan şirket sayısınınsa 173'e ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca Irak'ta inşaat ve altyapı mobilya ve gıda sektöründe çalışan şirketler de var. Söz konusu şirketlerin büyük çoğunluğu Kuzey Irak'ta faaliyet gösteriyor.
Firmaların Türkiye'den yanında götürdüğü Türk işçilerin yanı sıra kaçak olarak bu ülkede çalışan işçilerin de olduğu söyleniyor. Bu işçilerin ortalama maaşlarının ayda 300-500 dolar arasında değiştiği belirtiliyor. Irak'ta kaçak çalışan işçilerden alınan bilgilere göre, bu işçiler Irak'a gider gitmez genellikle pasaportları ellerinden alınıyor. Maaşları kendilerine ödenmiyor, Türkiye'deki ailelerinin hesabına yatırılıyor. Parası ve pasaportu olan bir işçinin kaçacağından korkuluyor. Birçok yerde çalışan işçilerin cep telefonu taşımaları yasak. İşçiler ailelerini, şirketlerin yüksek fiyatlı kontörlü telefonlarından arayabiliyor ve bu ödemelerin bedeli maaşlarından kesiliyor. Bu şirketlerin mallarını taşıyan kamyonculara boş senetler imzalattırılarak işin sürekliliği sağlanıyor.