300 bin engellinin 276 bini okulsuz

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın Gökkuşağı Kampanyası'nın Feshane'deki açılış törenine katılan Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, eğitilebilir ve...

İSTANBUL/KAYSERİ - Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın Gökkuşağı Kampanyası'nın Feshane'deki açılış törenine katılan Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, eğitilebilir ve eğitim çağında bulunan 300 bin özürlü çocuktan sadece 24 binine özel eğitim imkânı sunabildiklerini belirtti. Çubukçu, şöyle dedi:
"Çok daha çarpıcı olan diğer bir gösterge ise, her yıl üniversitelerimize sadece 100 özürlü çocuğumuzun girebilmesidir. Bu makası süratle daraltmak devletin, toplumun ve tüm insanların boynunun borcudur. Gökkuşağı Kampanyası ile çok programlı özel eğitim merkezleri gibi pek çok kurum hayata geçirilecek. Önce sekiz ilde bu kurumlar açılacak. Ayrıca 10 ilde mesleki rehabilitasyon merkezleri kurulacak. İstanbul, Ankara gibi illerde bağımsız yaşam merkezleri kurulacak. Bu planlananların hayata geçirilmesi 14 ay sürecek."
Serkan'ı Kayseri'ye aldırdı
Bu arada Çubukçu, zihinsel ve konuşma engelli 23 yaşındaki Serkan Savaş'ın SHÇEK'e bağlı Ankara'daki Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde işkence gördüğü iddiaları üzerine devreye girdi. Bir aylıkken geçirdiği gizli sarılık nedeniyle engelli olan Savaş'ın Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde dövüldüğü iddiasıyla ailesinin savcılığa başvurması üzerine, Çubukçu, "İddialarınızı ben de idari açıdan araştırtıyorum. Serkan'ı geçici süreyle Kayseri'deki SHÇEK'e bağlı İstikbal Rehabilitasyon Merkezi'ne aldırıyorum" dedi. Bunun üzarine ailesi, engelli genci merkeze götürerek yatırdı. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7650357650350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.